Edebiyat

23 Nisan Üzerine Bir Deneme Yazısı/ Efe Nazım Aslançelik

23 NİSAN 2021 CUMA

HEP NEŞE İLE DOLMUYOR İNSAN

Dükkanımı kapattıktan sonra eve gidip yarım bıraktığım belgeseli tamamlamak üzere plan yapmıştım. Evimde çok sık vakit geçirmediğimden dolayı tam takır kuru bakırdı. Yasak saatinde olduğumuzdan dolayı benzinliğin marketine doğru yola çıktım. Arabayı yanaştırdım. Kapıma ufak, ürkek ve utangaç bir erkek kardeşim yanaştı. Kısık bir ses ile “Abi kardeşlerime bir şeyler almak istiyorum ama param yok alabilir misin?” diye sordu. “Bugün günlerden ne biliyor musun” dedim. “günlerin önemi yok abi” dedi. O an derin bir sessizlik oluştu göz göze kaldık. İçeri girdik canın ne istiyorsa alabilirsin dedim. Her almak istediği üründe tekrar tekrar sordu. “alabilir miyim abi”

Alışverişi bitirdik, dışarıya çıktık, bugün günlerden 23 Nisan bugün senin günün dedim. Kocaman gülümsedi; çocukluğunun bir dişi eksikti. Evin nerede dedim. “Fatih mahallesinde abi dedi.” atla arabaya hadi bırakayım, seni bırakayım, dedim. Beraber yola koyulduk. 7 kardeş olduklarını en büyüklerinin kendisi olduğunu, babalarının vefat ettiğini söyledi. Sürekli teşekkür ediyordu. Mahçup bir ifadeyle bakarak “abi, vallahi olsa istemezdim.” dedi. Olur mu öyle şey, bugün ben sana yarın sen başkasına; her zaman her şey güzel olmuyor dedim. Beraber güldük karanlığa inat.

Sohbet muhabbet derken eve geldik içeriye davet etti beni. 15 dakika kadar misafirleri oldum. 7 tane kardeş abilerinin getirdiği abur cubura öyle sevindiler ki ben hayatımda böyle gerçek bir sevinç görmedim. Abilerinin yüzündeki utanç gurura dönüştü. Bana baktı gülümsedi. Annesiyle biraz sohbet ettikten sonra yanlarından ayrıldım. Bu 23 Nisan gecesi bana 7 kardeş daha kazandırdı hep beraber büyüyeceğiz.

Bugün tencereniz iyi kötü kaynıyorsa sevdikleriniz hayattaysa buna şükredin ama olan biten kötülüklere memleketin öz çocuklarını bu mahcubiyete terk edenlere de sesinizi çıkarın, susmayın, boyun eğmeyin!..

Efe Nazım ARSLANÇELİK

Konuyla İlgili Düşüncenizi Paylaşabilirsiniz

    Cevap Yazın