Kitaplar

Ali Özenç Çağlar ve Bir Kitap Tanıtım Yazısı

Seçkin Zengin ve  ‘Yazarıma Mektuplar’

Kitabın yazarı, Seçkin Zengin’ini tanıma fırsatım olmadı. Ne var ki, geçenlerde postadan çıkan  Edebiyat Nöbeti dergisinin 37. Sayısındaki  ‘Halime Deresi’ isimli o incelikli öyküsünü okudum. Usta bir dil, yalın bir söylem işlenilen karakterlerdeki güçlü anlatım, yazarın bu alanda hayli ter döktüğünü gösterir gibiydi. Çünkü ustalık, yazara yılların kazandırdığı bir şeydi. Tereddütsüz, kesin ve kıvrak ifadeler, ince, ipek bir tül gibi yazıya kazandırılan o betimlemeler hiç de kolay edinilen bir yeti değildir. Yukarıda adı geçen kitap da aynı incelikle düşünülmüş hoş bir projenin ürünü olmalıydı. Bunu, kitabı okuyunca anladım.

‘Yazarıma Mektuplar’  okundukça, ortaya çıkarılan eserin ne kadar da çok boşluğu doldurduğunu görüyorsunuz. Genci, yaşlısı tüm yazarların, hepimizin bu kulvarda koşarken mutlaka hayran olduğumuz, elimizden tutan, alçak gönüllü kusursuz insanlar çıkımıştır karşıma. Örneğin bende özel yerleri olan böyle birkaç saygı duyduğum ve birebir yakın olduğum yazarlar oldu. Bunlar, rahmetli Fakir Baykurt, Server Tanilli, Dursun Akçam, Pertev Naili Boratav, Ömer polat. Şimdi  sorsanız, hepsine de yazılacak mektuplarım vardı içimde. Ama ne yazık ki bu gün yazdıklarımın çoğu yaşamıyorlar. Bazıları ise, yaşamın getirdiği bölgesel ayrılıklardan dolayı uzak düşmüşüzdür birbirimize, Ömer Polat Ozan Telli, Yaşar Miraç gibi. Bu güzel insanları şu birkaç sayfalık yazıda anmak bile inanın beni rahatlatıyor. O nedenle Seçkin Zengin’in çıkardığı ‘YAZARIMA  MEKTUPLAR’ kitabını ben çok önemsiyor ve değerli buluyorum. Onun da ötesinde içinde yer alan yazan ve yazılan bir sürü değerli insanı, yazarı tanıma fırsatı buluyorsunuz. Bunlar kesinlikle az şey değil. Bunları yazarken bir kez daha düşününce, “Sayın Seçkin Zengin, önemli bir misyonu yerine getirmiş” diye düşünmeden kendimi alamıyorum.

Kitapta tam 22 yazarın mektubuna ve bir o kadar da alıcısı olan yazara yer verilmiş. Kimi, yazdığı yazara olan sevgisin, hayranlığını anlatırken, kimi de edebiyatın herhangi bir sorunsalını tartışıyor, kimi poetik bir noktanın altını çizerken, kimi de bazı yazarların dili kullanma yetersizliğinden, özensizliğinden dem vuruyor. Fakat hiç kuşkusuz orada kâğıda dökülen her şey benim için çok, ama çok değerli. Örneğin Zehra İpşiroğlu’nun Elif Şafak’a yazdıkları, Volkan Hacıoğlu’nun,  Paul Auster üzerinden dile getirdikleri; bir başka isim, Volkan Öten’in Selim İleri’ye mektubu,  Müslim Kabadayı, Celal Karaca, Nilüfer Uçar, yine Nilüfer Açılan Yıldız’ın “Şiir Dilinde Nesne Gerçekliği” başlıklı yazısı ve tabi,Cafer Yıldırım’ın yazar Firuzan’a yazdığı mektup hakikaten okumaya değer.

Bata da dediğim gibi bu kitabıyla Seçkin Zengin önemli bir misyonu, görevi yerine getirmiş. Bize de onları izlemek ve yazılanları okumak düşüyor tabi ki…

*-Yazarıma Mektuplar/ Seçkin Zengin/ Klaros Yayınları/ 1.Baskı/ Haziran 2021/Ankara

Ali Özenç Çağlar

Konuyla İlgili Düşüncenizi Paylaşabilirsiniz

    Cevap Yazın