Edebiyat

Bir Deneme Yazısıyla İdris Meriç

 ÇOCUĞA SUS PAYI / İdris Meriç

Ebeveynler bilinçli veya bilinçsiz olarak çocuklarına zarar vermektedir. Hemen aklımıza fiziksel veya duygusal olarak uygulanan şiddet gelebilir. Ancak aklımıza gelmeyen ve gayet de normal karşılanan bir veya birkaç zarar daha var. 

 Merak ediyorsunuz elbette….Telefon, tablet, bilgisayar vs.

Son yıllarda özellikle küçük çocuklara susması için, veya yemek yemesi için telefon ya da tablet verilerek oyalamaya çalışılıyor. Ebeveynler bu yaklaşımlarıyla çocuklarına her açıdan zarar veriyor; ancak, sorarsanız hepsi de çocuğunu çok seviyor. Peki sevgi içinde bu vurdumduymazlık neden?

Öncelikle ebeveynler kendileri, sıkça telefonu kullanmakta ve çocuklarını ihmal ederek bilhassa kendileri kötü örnek olmaktadırlar. Sosyal öğrenme çağında bulunan çocuklar da ebeveynlerden gördüklerini hayatlarında uyguluyor. Ve zamanlarının çoğunu telefon ve tablette geçiriyorlar. 

İletişim sıkıntıları, geç konuşmalar, aileye ve çevreye ilgisizlik, dikkat dağınıklığı, hayatın güzelliklerini görememe gibi çoğu sorun ile karşı karşıya kalıyor çocuk. 

Peki ebeveyn ne yapıyor? 

Çok sevdiği çocuğuna en büyük sevgisizliği ve ilgisizliği aşılıyor. Hatta psikolojik açıdan çocuklarını reddediyorlar. Çocuğun varlığından habersiz bir şekilde günlerini geçiriyorlar. 

Ve ardından yakınıyorlar. Aman Tanrım, benim çocuğum neden böyle, bu nesil neden böyle? diyerek.

Peki bunun mimarı kim? 

Dönüp de bakmak gerek… 

İlgisiz kalan ve psikolojik olarak reddedilen, bir ekrana bağımlı olarak yetişen çocuk nasıl olur? 

Kendini değersiz hisseder, ilgiye muhtaçtır, ailenin sevgi ve ilgisini kendi üzerinde hissetmek için yaramazlık yapar. Ve yine sevgi ile ilgiyi görmez ise saldırgan bir tutum sergiler. İleriye dönük vurdumduymaz birey olur. Olumlu bir kişilik oluşmaz. Suça eğilimli olurlar. Anne babada göremediği sevgiyi dışarıda ararlar… 

Masum olan çocuğun suçu muydu bunlar? 

Yoksa rahatını bozmaya istekli olmayan anne babalar mi? 

Sanırım gördük bu işin mimarını…

-Çocuğa düşen sus payı, bir nesile verilen en büyük zarardır… 

 İdris Meriç <meric.9490@gmail.com>

***

BU YAZILARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Konuyla İlgili Düşüncenizi Paylaşabilirsiniz

    Cevap Yazın