Şiir

Bir Şair Bir Şiir / Hasan Varol

Şair Hasan Varol:

*- Hasan Varol, Manavgat’ın Ahmetler köyünde 15 Mayıs 1952 yılında doğdu.
İlkokulu doğduğu köyde okudu. Sınavla yatılı Aksu Öğretmen Okulu’na girdi. Son sınıfta Öğrenci Derneği Başkanı iken “sol görüşlü” olması nedeniyle Gönen Öğretmen Okulu’na sürüldü (Isparta). Adıyaman ve Antalya’da öğretmenlik yaptı. 12 Eylül 1971’de yargılandı, aklandı. TÖB-DER’de görev aldı. Manavgat Koleji ve değişik dershanelerde çalıştı. Kendi isteği ile ayrıldı. Şimdi İzmir’de yaşamaktadır.

Bugüne değin Türk Dili, Türkiye Yazıları, Sanat Emeği, Hakimiyet Sanat, Yarın, Yusufçuk, Somut, Dönem, Düşün, Akdeniz Şiir, Ansan Sanat, Morca, Milliyet Çocuk, Kırkmerdiven, Yeni Biçem, Şairin Atölyesi, Mavi Portakal, Morca, Akatalpa, Çağdaş Türk Dili, Kurşun Kalem, Silgi, Üvercinka, Yaşam Sanat dergilerinde şiir yayımladı.

Düzyazılarının bazılarını Yeni Biçem dergisinde yayımladı.
Ardıç Türküleri 1991 Güneş Yayıncılık, Kalbim Uçurtma 1992 Broy Yayınları, Çiçek Atlasım 1994 Güneş Yayıncılık, Aşka Süt Portakal Çiçeğim 1996 Güneş Yayıncılık, Deniz 2011 Artshop Yayıncılık, İncir Kuşu, Toplu Şiirler 2013 Hayal Yayınları, Harnuplar Pürenler Arılar 2015, Kendi yayını ve Üzümün Sevinci 2017 Artshop Yayınlarından çıktı.
Şiirleri Fransızca, İngilizce, Almanca, Romence, Çinceye çevrildi. Romencede yayımlanan Niculina Oprea’nın hazırladığı Înserare pe Bosfor adlı antolojide yer aldı.
*
Kısaca “Şiiri, ‘anlatmaktan’ da öte bir şey olarak anlıyorum ben. Bir giz, şairin sözcükleri dizimiyle elde edilen bir müzik, haz veren, duyulan, sezilen, hissedilen, hissettiren, anlam olmasa da sevilen…anlam aramadığımı söylemeliyim şiiri sevmek için. Şiir, dil ile yeni bir
şey ortaya koymaktır. Yaşam boyu süren bir eylem, evet. Şiir bir dil işidir. Sabahattin Kudret Aksal, şu sözleri sanki benim için söylemiş gibidir: ‘Konuşma dilinde büyüyü yaratan salt sözcüklerin dizimidir.’ Yine Behçet Necatigil: ‘Mesele konu değildir, anlatış biçimindedir, tekniktir yani. Kelimelerin seçiminde ve istifte. Bütün iyi şiirler biçim bakımından sağlam olan şiirlerdir.’ Bu sözleri olduğu gibi kabul ediyorum. Şiiri uçuran biraz da müziktir. Şair rengini verir şiiriyle.
Şiir yaşanmışlıktan beslenir çünkü. İyi şiir, dönüp dönüp okutur kendini.

Şiir konusunda beni ilk yüreklendiren Şiir ve Kavga adlı yazısı ile Ceyhun Atuf Kansu olmuştur. Saygı ile anıyorum. (Özgür İnsan dergisi sayı 49, Kasım1977).

***

Sarıasma Kuşları

Nerde rastladım sana,
Sarıasma kuşu.
Söz yaz günlerinden açılınca
Seni gördüğüm yeri bir hatırlasam.

Asmalara yakın mıydın,
Bahçelere iner miydin,

Kuyruğun telli miydi neydi,
Göz göze gelsek beni hatırlar mısın?

Üzümleri incirleri hatırlar mısın,
Sarnıçlara uğrar mısın,
Rüzgârla konuşur muydun?

Güneşi sağmış mıydık,
Armudu taşlamış mıydık,
Hep, hep anarım da sözünü bitiremem,
Hatırlasam, uyansam dalgınlığımdan.

Çayır çimene uzansam,
Bulutlarla yuvarlansam.
Düşünmesine düşünüyorum da,
Hatırlasam, ah bir hatırlasam.

Sevdiğimi çok sevdiğimi saklayamam.
Gel gör ki, unutmak girdi araya, unutmak
Ayrı kaldık uzunca zaman.

Diyorum ya, ilk gördüğüm yeri bir hatırlasam.
Sana hayrandım, sevdalı,
Ölürüm de unutmam.

Hasan Varol

Konuyla İlgili Düşüncenizi Paylaşabilirsiniz

    Cevap Yazın