Deneme

Coşkun Çağlar ve Bir Deneme Yazısı

.BİZ, SOYSUZ MUYUS?

Annem, Yugoslavya’dan gelme. Gerçi emperyalizm ne Yugoslavya ne de Tito bıraktı ama, annem hep anlatırdı babasının “Tito partizanı” olduğunu bunun için anneannem beni çağırdığın da “gel, Tito git, Tito” dediğini ben de hala anımsıyorum.

Babam, Tangul yörüklerinden (Tangulu, Google’ye sordum o bile bilemedi ne yazık ki.) babamın babası İran acemlerinden alevi olasılığı var. Benim babam (Ali gedenin Rıza) oğlunun birinin ismini Ali birinin de Hüseyin koymuş, ancak bu isimler Alevilerde bulunur, beni tanıyorsunuz benim adım Coşkun inançlara biraz uzak’ım. Babamın, babasının babasına anlatan babası: “Garım çok becerikli biriydi o gün için bezlerden bohça yapar bir günde dört köye gider dolaşır hiçbir şey satmadan geri gelirdi ama şalvarından bir tomar para çıkarırdı.” Öyle kadındı yanı; ve “Birgün torunlarınızın çocuklarından Arap çocuk dünyaya gelirse şaşırmayın bizim soyumuzda Arap ta var, gendir çeker. Yadırgamayın bu sizde de olabilir.” derdi bize.

 Babamın babasına anlatan babası, yine aynı yukardan atmalarla, demiş ki: “Benim garı çok beceriklidir. Size diyorum; verin memleketi yönetsin.”

İşte, şimdi biz de yönetiliyoruz, koyun gibi değil koyunların karınlarını hiç olmasa doyuruyorlar bizler daha da acımasız, aç bırakılarak yönetiliyoruz. Öküzün Trene baktığı gibi de bakıyoruz alamadığımız ürünlere.

Hani derler ya, “yakınıp ağlıyorsunuz “karı” gibi! Yok kardeşim, bu kadınlarımıza hakaret olur. Kadınlar kendilerini kanıtlamışlardır; şiddette, ölüme, pahalılığa, haklarını sonuna kadar aramaya ve haksızlığı protesto etmeye. Peki sen nerdesin, a erkek soyu!

 Akaryakıt 50 tl olacak beklentisini kabullenmek, önceden karpuzun sadece göbeğini yerken şimdi dilim olarak satın almayı içine sindirmek, hastalandığında doktor randevusu bile alamamak, sebze ve meyveyi tane tane almak, herifçioğlu üç beş yerden maaş alırken, her evde bir işsiz barındırmak ve evinde otururken yoksullaşmak…

NEDEN Mİ?

Nasıl olsa birileri çıkar onların zorlamasıyla “bir şeyler” olur, bende başıma iş almamış olurum olan kendini ortaya atanlara olsun. Kahraman yok artık. Bir kere Mustafa Kemal çıktı onun da ne cumhuriyetine, ne heykellerine nede ismine sahip çıkabildik. Devrimcilerden söz etmiyorum, sizlere devrimciler 10 numara büyük gelir.

Biraz onur birader! Ağlamayalım, sızlan mayalım seçimi bekleyelim Allah büyüktür.

Ah, şimdi babamın babasının babasının “Garısı” olacaktı ki memleketin idaresini ona verecektik.

“Her toplum layık olduğu biçimde yönetilir.” Derler de inanmazdım.

 -Yok, tek başına kurtuluş, ya hep beraber, ya hiçbirimiz. Allaha emanet olun.

 ***

BU YAZILARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Konuyla İlgili Düşüncenizi Paylaşabilirsiniz

    Cevap Yazın