Edebiyat

Danimarkalı Şair Piet Hein Mehmet Bardakçı Yazdı

Piet Hein (16 Aralık 1905-17 Nisan 1996) Danimarkalı şair ve yazar.

Danimarkalı bir şair, bilim adamı, matematikçi, mucit, tasarımcı ve yazar olan Hein, 16.yüzyılın Hollandalı deniz kahramanı Piet Pieterszoon Hein’in soyundan geliyordu.

Kopenhag’da doğdu. Kopenhag Üniversitesi Kuramsal Fizik Enstitüsü’nden mezun oldu. Daha sonra Niels Bohr Enstitüsü ve Danimarka Teknik Üniversitesi’nde çalıştı. Yale Üniversitesinden 1972’de fahri doktora ünvanı verildi.

Almanlar danimarka’yı işgal ettiğinde bir ikilemle karşı karşıya kaldı. Üç seçeneği olduğunu düşünüyordu: hiçbir şey yapma, tarafsız İsveç’e kaçma ya da Danimarka direniş hareketi’ne katılma. 1968’de açıkladığı gibi, “İsveç savaş dışı kaldı, Evde kalamazdım. Ben de direnişe katıldım. İlk silahı olarak, en çok aşina olduğu alet, kalemdi ve yazdı. İlk “Korkunç” yayımladı. Gerçek anlamı kavranamadığı için sansürden geçti. Ancak Danimarka halkı anladı, anlamı “Nazilerle işbirliği yaparak yurtseverliğinizi ve özsaygınızı kaybetmeyiniz”di. Savaştan sonra, İskandinav mimarlar, Kare binalardan yoruldular, dairesel binaların pratik olmadığını anladılar, Piet hein’den çözüm istediler. Matematiğini probleme uygulayan Piet Hein, modern İskandinav mimarisinin simgesi olan superellipse ‘ i (dikdörtgen ve elips arası) kullanmayı önerdi.

Uzun olmayan, kısa şiirler yazarı olarak bilinir.

Piet Hein dört kez evlendi ve son üç evliliğinden beş oğlu oldu. 1996 yılında Danimarka Funen’deki evinde öldü.

***
Filozofi

Oturmuş kudretini düşünüyordum
Tarifsiz kudretini yaradanın.
Sonra vaz geçtim,
Çözülemez dedim bu dev problem.
O anda birden
Çevremde çocuk sesleri duydum.
Bir küçük soruyordu arkadaşına:
– Tanrı her şeyi yapabilir mi?
Öteki cevap veriyordu:
– Tabiî!
– Acaba, diyordu ilki:
Bir taş da yaratabilir mi Tann
Sonunda kendisinin bile
Yerinden kaldıramayacağı ?

Piet Hein 
Çeviri : Atâ Karatay

Konuyla İlgili Düşüncenizi Paylaşabilirsiniz

    Cevap Yazın