Deneme

Sevimay Kurt Köken / Deneme: ÇIĞLIK!..

ÇIĞLIK!…

Osmaniye’nin yüz ölçüsümünün  % 65 Ormanlık  alandan oluşuyordu. Şimdi  ne kadarı  yandı  kül oldu, kaç  can  gitti,  kaç  ev, bağ  bahçe,  ekili  dikili tarla  harab oldu,  tam  bilinmiyor. Ateş  düştüğü yerde kalmadı.  Bu ateş  on  yıl, yirmi  yıl,  otuz yıl hatta  yüz yıl  sonra  bile  sürecek.


    Osmaniye’nin en çok  dağlarını  seviyordum.

Dağların  yeşilini,  doğasını  suyunu,  bitki  örtüsünü,  zenginliğini  seviyordum. Hiç  beklemediğim  bir  yerde ufacık  bir  pınarı, çağlayarak gelen çayları, baraj  göllerini,  kaynak  sularını  toprağının  bereketini.  Baharında,  yazında fırsat  buldukça  farklı  yerler kesfetmeye çalışırdım Dağlarda nefes alırdım. Şimdi o yerlerde yanık  kokusu  var. Orada yaşayan insanların  göz yaşları, börtü böceğin, hayvanların çığlığı  ile soğumayacak kavrulmuş toprağın iniltisi var.

   Doğanın  dengesini  bozmak,   ekolojik hayatı  tahrip  etmek doğal ve tarihi  güzellikleri  yok etmek,  can’ı ve canlıları katletmek  en büyük  insanlık  suçudur. 
Hem bugünün,   hem geçmişin,   hem de geleceğin sahibi  olan  tüm  canlılara karşı  işlenmiş  bir  insanlık  suçudur bu yangınlar.  Doğa karşılıksız  kalmaz intikamını  alır elbet.
   İnsanoğlu  yaşananları  unutur  ve hatta  inkar  edebilir. Doğanın  intikamını  anlamazdan  gelebilir.  İşte tarih  bunun için  vardır.  Yazılı  hafıza  geleceğe  ışık  olmalı  ve aynı  yollardan  bir daha  gidilmemelidir.
Yangın  uçağı  olmayan bir  ülkede  üç  tarafımız  şu olsa ne olur, gördük . Bunun  planlanması  ve alınması  bu kadar  kötü  bir  tecrübe  ile  mi olmalıydı?  Ülkemizin  deprem,  sel, yangın  gibi  doğal  afetler için  daha  bilimsel  ve kapsamlı  çalışmalar  yapması  ve donanımlı  olması  hepimizin  güvenliği  ve ülkemizin geleceği açısından  son derece önemlidir.

  Güzel  ülkemin yanan yok olan kesilen  bir tek ağacı  ve aynı nedenlerle  yok olan bir tek kurdu  kuşu  vatansever  her insanın  üzüntüsüdür. Acınız  acımızdır ve acımız ülkece büyüktür. Hepimiz  bu yanan yerleri  yeşertene kadar ağaç  dikelim, dikemez  isek  katkı  sağlayalım. Yangında   hasar  gören  ve kayıpları olan insanımızın  acısını maddi  ve manevi  elimizden  ne geldiğince  paylaşalım.
 Cennet vatanımızı  cehenneme  çevirmek  isteyen  soysuzlara karşı  birlik  olup  fırsat  vermeyelim.
Gerekli  önlemleri  vatandaş  olarak  bizler  de  alalım.
Vatansever  olmak üzerinde  yaşadığın toprağı korumak, sahip  çıkmak,  temiz  tutmakla  başlar. Doğaya  çöp  atmayalım. Her canı  kendimiz gibi gorelim. Yaşadıklarımızdan ders çıkartalım!

Geçmiş olsun  güzel  ülkem

-GEÇMİŞ  OLSUN!…

Sevimay Kurt Köken

BU YAZILARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Konuyla İlgili Düşüncenizi Paylaşabilirsiniz

    Cevap Yazın