Edebiyat

Geçen Ayın Dergileri: Nilüfer Uçar

DERGİLER ARASINDA / Nilüfer Uçar  

      “Sen şimdi bunları birkaç saat içinde okuyacaksın fakat inan ben bu işi yapabilmek için saçlarım ağarıncaya kadar çalıştım. Charles de Montesquieu “ ne kadar doğru bir söylem. Çünkü bir yazar / şair bilgi birikimini emeğe dönüştürüp okuyucuya ulaştırması zahmetli, yorucu, uzun bir yol alıştır. Yani sanıldığı kadar kolay değildir yazın serüveni.

       Dergilerin içeriğinde yer alan yazılar emek denilen düşün ürünleri olduğu varsayılırsa, okunmayı fazlasıyla hak ediyorlar.   

       Dergilerin mutfağında ustalar kadar; çabasıyla yetişme serüvenine başlayan, yer edinmeye çalışan yeni kalemlerin de emeği var. Usta/ çırak dayanışmasının olması gereken yerlerdir edebiyat mutfakları. Edebiyata gönül vermiş yazın ordusunu bağrında barındıran dergiler elbette önemlidir. Edebiyatın mutfağına emeğiyle  katkı sunan her eser okunmayı hak eder.

       Kağıdın kokusunu, sayfaları parmaklarıyla çevirmenin keyfini yaşamak isteyenlerin vazgeçmediği basılı dergiler kitap zevkini de yaşatır okuyucusuna. Önemli olan dergilerin içeriğinde barındırdığı kalitedir.

    Kaliteyi kendilerine kimlik edinmiş üç dergiyi tanıtacağım.

*******************

EDEBİYAT NÖBETİ DERGİSİ

       Dergiyi okunur kılan hiç kuşkusuz içine koyduğu değerli yazıların kalitesi ve titiz çalışmanın sonucudur. İyi bir ekip çalışması, çizilen yol güzergâhı ve amaçlanan hedef ne derece netse başarı da o doğrultuda yol alır. Samsun / Bafra’dan yaşama merhaba diyen, 6.yılını 37.sayıyla kutlamanın haklı gururunu yaşayan, “EDEBİYAT NÖBETİ DERGİSİ” yola devam edecek gücü arkasına aldığını görmekteyiz.

       Sahibi ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Celal Karaca ve ekip arkadaşları; Sermin Şahin, Süleyman Felamur, Fatma Hatun Esen, Dursun Bayar, Erdoğan Kurt, Meltem Dağcı ve yazın dostların  özverili çalışmalarıyla çıkan bu  dergi, aldığı ödülle başarısını ve kalitesini kanıtlamıştır. Türkiye’de ilk kez üç büyük kent dışında yayımlanan bir dergiye verilen

       *“Nedret Gürcan Edebiyat Ödülü” Bafra’da yayımlanan Edebiyat Nöbeti dergisine verilmiştir. / 2021

       * Pusula Sahaf “Emek ve İnat Ödülü”  / 2021

       *“Yılın Dergisi Ödülü” nü de Eskişehir Sanat Derneği’nden aldı. / 2021

      İki ayda bir çıkan yerel süreli dergi; genellikle 114 sayfayla kitap formatında. Kapağı konu alan dosya yazıları, şiirler, şiir değerlendirme (Fatma Hatun Esen), kitap tanıtım, yabancı şairlerin şiirleri ve şairi tanıtan yazıları, anı, öykü, gezi, deneme, bize gelen yayınlar sayfası, arka kapakta her sayıda bir ressam ve yapıtları yer alır. Yani dolu içeriğiyle kitap tadında okunacak bir güzel dergi.

İletişim: e-posta: edebiyatnobeti@gmail.com

***************

     LACİVERT ÖYKÜ ve ŞİİR DERGİSİ

      Nasıl ki insanlar farklı duruş, düşünce ve mizaca sahipse dergiler de öyle. Her biri kendi kimliğiyle yazın alanında yer ediniyor. Dergi tanıtımı yaparken içeriklerini aynı konulara değindiğim sanılsa  da her dergi farklı kimlikle varlıklarını sürdürüyor. Konuları ele alış, yazar ve şairlerin eserlerinin dergiden yer veriş, kuşku yok ki farklılık gösteriyor.

 “Lacivert Dergisi” yüklendiği kimlikle hemen farklılığını yansıtan bir dergi. Başkent’in bu nadide derginin  Sahibi ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Tümay Çobanoğlu, danışma ( Alper Akçam, Ayla Kutlu, Esengül Kutkan, Nizamattin Uğur) ve (Ayşegül Tercan, Fulya Bayraktar, Sofya Kurban, Tümay Çobanoğlu) yayın kurulundaki çalışma ekibiyle dergiyi hazırlayıp okuyucusuna sunmaktalar. 102. sayısıyla 17 yılı geride bırakan, varlığını ve yazın alanındaki hak ettiği yerde olan okunası bir güzel dergi.

    İçeriğinde; söyleşi, dosya konusu, deneme, öykü, tanıtı, Dünya Edebiyatı, eskilerden, inceleme, Kültür – Sanat, derleme ,şiir ve paylaşmak istediklerimiz ile ilgili yetkin kalemlerden gelen yazılarla dolu, kitap kıvamında 100- 120 sayfalık, iki aylık yerel süreli yayın.

İletişim: e-mail: lacivert_2005@yahoo.com

********************

ÇAĞDAŞ EDEBİYAT SAYFASI  

         Günümüzde teknolojinin sunduğu olanaklardan yararlanılarak okura sunulan elektronik ortamda yayınlanan e- dergiler yetkin kişilerce hazırlanmışsa, edebiyata katkıları azımsanamaz, azımsanmamalı. Geniş kitlelere kolayca ulaşılır olması büyük bir kazanç. Basılı dergilere ulaşma zorlukları ve maliyetleri düşünüldüğünde e-dergiler okuyucusu için güzel bir edebiyat hizmeti olarak bakılmalı. Pek çok dergi seçeneğinin olması bir zenginlik olarak algılanmalı.

     Çağdaş Edebiyat Sayfası (e- dergisi ); Ali Özenç Çağlar’ın hazırlayıp edebiyat severlere ve meraklılarına sunduğu aylık dergidir. Her ayın birinde yayımlanan derginin zengin içeriğinde: öykü, deneme, sinema yazıları, kısa öyküler, şiir, edebiyat/felsefe, biyografi, kitap tanıtımı, inceleme, yazar portreleri, tiyatro / sanat, ustalardan şiirler, mektuplar gibi çok geniş bir yelpaze içinde eserler yerlerini almakta. Hem yetkin hem de yeni kalemlere olanak tanıyan, onlara açtığı kapıyla geleceğe uzanacak yolda destek olmayı da görev bilmekte. Yazı içeriğiyle edebiyata katkısı yadsınamayacak kadar değerli bir dergi. Titiz  çalışma ve verilen emek düşünüldüğünde her eser okunmayı hak ediyor.

İletişim: e-mail: caglaraliozanc@gmail.com

Konuyla İlgili Düşüncenizi Paylaşabilirsiniz

    Cevap Yazın