Deneme

İkizdere’de Neler Oluyor/ Nuray Biber. Bir Deneme Yazısı.

Vadi’me Dokunma!

     Bir vakitler bizim köyde insanlar toplaşıp beddua etmişler koruya.”Yaş kesen baş keser”sözüne  itibar ederek… Bu sözlü “ah”lı kanun nesilden nesile ulaşırken etkili de olmuş halk üzerinde. Arada buna kulak asmayıp ağaç kesen olmuş elbette. Köylü tarafından kınanırken başına gelen her türlü musibet de yaş kesmesine, bedduaya   yorulmuş..

     Şimdilerde ise yeşil vadimde yeryüzünün kıyıcı tanrıları katliam yapıyor. Onca sese çığlığa, ah’a rağmen gözden akan yaşa, dilden dökülen ağıda aldırmadan taş ocağına dönüştürmek üzere  bilmem kaç hektarlık orman yok ediliyor.. Halk direniyor, feryat ediyor fakat hiçbir dua  kıyıcıların kanunu gibi yerine ulaşmıyor.

     22 Nisan Dünya yı Koruma gününde kepçelerle dozerlerle girildi yeşil vadime… Gün neymiş ki? Allahın günü..Dinler mi… İnşaat Soyu? 23 Nisanda da -fırsat bu fırsat – gelecek nesillere soluyacağı tozlu topraklı kurak bir vadi bırakmak için sıvadılar kolları…Akıl alacak iş değil, yeşile nasıl kıyar insan? Orda yaşayan her canlının hakkına, geleceğin emanetine nasıl kıyar? Doğal sit alanı ilan edilmiş, korunması gereken bir yerde üstelik.. 

      Ah annem benim…toprağı bilen ağacın sesini duyan annem… Her torununa meyve ağaçları diken , toprağı eliyle düzelten annem.. 

Bilmiyor ki birileri çocuklarına taş ocakları, hesler  bırakıyor…Metallerden bir imparatorluk kuruyor dereleri kurutarak yapıyorlar bunu.. Ah annem senin ayva ağacının  kiraz ağacının hükmü ne ki  bunun yanında? 

#İkizdere

#VadimeDokunma

Konuyla İlgili Düşüncenizi Paylaşabilirsiniz

    Cevap Yazın