Edebiyat

Mehmet Bardakçı ve İngiliz Şair Joseph Skipsey

Joseph Skipsey (17 Mart 1832-3 Eylül 1903) İngiliz şair.

Joseph Skipsey, doğduğu, yaşadığı ve çalıştığı kuzey doğu bölgesi hakkında şiirlerinin çoğunu yazan üretken bir İngiliz şair, şarkı yazarı ve kömür madencisiydi. En ünlü eseri, 1862’de Hartley Colliery’deki korkunç felaketi anmak için bir şiir olan Hartley Calamity olarak adlandırıldı ve burada iki yüzden fazla insan yeraltında öldü. Her ne kadar sadece kömür madenciliği temaları üzerine yazmasa da, şaşırtıcı bir şekilde “Pitman Şair” olarak adlandırıldı.

17 Mart 1832’de Northumberland kömür sahasının kalbinde yer alan Percy adında küçük bir çukur köyünde doğdu. Babası aynı zamanda bir kömür madencisiydi ve Joseph, annesi Isabella’nın doğduğu sekizinci çocuktu. Trajedi sadece birkaç aylıkken aileye geldi. Babası Cuthbert, bir madencinin pitmenler ve özel polisler arasındaki grev çatışması sırasında gerginliği yaymaya çalıştı. Polis, yargılanmış ve adam öldürmekten suçlu bulunmuş olmasına rağmen, belki de yanlışlıkla, özel kişilerden biri tarafından vuruldu.

Yusuf’un babasını madenlerden takip etmesi kaçınılmazdı ve o zamanın diğer birçok çocuğu gibi, kendisini sadece yedi yaşındaki ihale çağında çalışırken buldu. Yine de edebi yetenekleri vardı ve bulabildiği her yerde yazılı materyal artıkları alarak hem okuma hem de yazma öğretti. Kendi şiirlerini ve hikayelerini yazmadan ve kuzey doğu kömür madenlerinin cehenneminden kaçmak için çok uzun sürmedi. Yirmi yaşındayken iş ve şöhret bulmayı umarak yalnız Londra’ya yürüdü. Kısa bir süre demiryollarında bir iş buldu ve karısı olacak bir kadınla tanışacak kadar şanslıydı. Evlendikten sonra yakında bir kez daha madenci olarak işe başladığı kuzeye dönüyorlardı. Karısı annesini taklit ederek sekiz çocuk üretti. Trajik bir şekilde, beşi kaza ya da hastalık nedeniyle genç ölecekti.

Skipsey’in yazma kariyeri on yıl önce başlamıştı, ilk şiir koleksiyonu yayınlandı ve Gateshead Observer gazetesinin editörünün dikkatini çekti. Sonraki on yıllar boyunca, kuzey doğu yaşamının zorluklarıyla ilgili hikayelerle birlikte bol miktarda şiir yazacaktı. Çalışma olanakları, bir okuldaki bekçi ve bir kolejdeki bekçisi de dahil olmak üzere çeşitlilik gösteriyordu, ancak hepsi Skipsey gibi bir mektup adamı için çok fazla bir tavırdı. 1889’da, Shakespeare’in Stratford-upon-Avon’daki doğum yerinden karısıyla ortak vekil olarak atanmasıyla çok daha iyi bir istihdam elde etmiş görünüyordu. Bu sadece iki yıl sürdü ve aile Tyneside’ye geri döndü.

Skipsey’nin şiiri, yaşadığı yerlere ve hayatının büyük bir bölümünde yaşadığı insanlara dayanıyordu.

Joseph Skipsey, 3 Eylül 1903’te Gateshead’deki oğlu Cuthbert’in evinde öldü. 71 yaşındaydı.


*
Kelebek

Çiçekten çiçeğe uçarken kelebek
Düştü peşine haşarı çocuk ve sonunda
yakaladı onu akasma çiçeğinde,
Ha ha diye bağırdı ve tuttu sıkıca.

Güldü biraz fakat arkasından ağlamaya başladı,
Yakaladığı çok istediği şeye bakarken
Yazık etmişti görkemli kanatlarını
Aradığı mutluluğu tam bulduğunda.

Joseph Skipsey
Çeviri : Mehmet Bardakçı

*
Butterfly

The butterfly from flower to flower
The urchin chas’d; and, when at last
He caught it in my lady’s bower,
He cried, “Ha, ha!” and held it fast.

A while he laugh’d, but soon he wept,
When looking at the prize he’d caught
He found he had to ruin swept
The very glory he had sought

Joseph Skipsey

Konuyla İlgili Düşüncenizi Paylaşabilirsiniz

    Cevap Yazın