Edebiyat

Mehmet Bardakçı ve Yazar Biyografileri

Mary Jane Oliver(10 Eylül 1935-17 Ocak 2019) ABD’li şair.

Mary Oliver 10 Eylül 1935’te Maple Heights, Ohio’da doğdu. Çocukken, kısa bir süre önce New York’ta şair Edna St. Vincent Millay’ın evinde yaşadı ve burada Millay’ın ailesinin şairin geride bıraktığı evrakı düzenlemesine yardımcı oldu.

1950’lerin ortalarında, Oliver hem Ohio Eyalet Üniversitesi hem de Vassar Koleji’ne devam etti.

İlk şiir çalışması, Gezi ve Diğer Şiirler , 1963 yılında yayınlandı. Mavi Atlar da dahil olmak üzere onbeşten fazla şiir kitabı yayınlamaya devam etti (Penguin Press, 2014); Bin Sabahlık (Penguin Press, 2012); Kuğu: Şiirler ve Nesir Şiirler (Beacon Press, 2010); Kırmızı Kuş (2008); Susuzluk (2006); Neden Erken Uyanıyorum (2004); Baykuşlar ve Diğer Fanteziler: Şiirler ve Denemeler (2003); Kış Saatleri: Nesir, Nesir Şiirler ve Şiirler (Mariner Books, 1999); Batı Rüzgarı (1997); Beyaz Çam (1994); Ulusal Kitap Ödülü’nü kazanan Yeni ve Seçilmiş Şiirler (1992); Christopher Ödülü ve LL Winship / PEN New England Ödülünü kazanan Işık Evi (1990); ve Pulitzer Ödülü’nü kazandığı İlk Amerikalılar (1983). Daha sonra şiir, şiir üzerine yazılar ve deneme kitapları yazdı.

Walt Whitman’dan etkilenen Oliver, en çok öfkelenen, genellikle umut verici, doğayla ilgili düşünceleri ve gözlemleriyle bilinir. “Mary Oliver’ın şiiri uygarlığın aşırılıkları için mükemmel bir panzehirdir,” der Harvard Dergisi’nin bir yorumcusu, ve devam eder “çok fazla telaş ve dikkatsizlik ve sosyal ve profesyonel yaşamlarımızın barok sözleşmeleri için. O, bilgeliğin ve cömertliğin şairidir. Vizyonu bizim yapımızın değil, bir dünyaya yakından bakmamızı sağlıyor. ”

Amerika Sanat ve Edebiyat Akademisi Ödülü, Lannan Edebiyat Ödülü, Amerika Şiir Derneği’nin Shelley Memorial Ödülü ve Alice Fay di Castagnola Ödülü ve Guggenheim Vakfı ve Ulusal Sanat Vakfı’ndan dostluk ödüllerini aldı.

Oliver, 2001 yılına kadar Bennington College’da Catharine Osgood Foster’ın yerine geçti. Bir fotoğrafçı ve galeri sahibi olan ortağı Molly Malone Cook ile kırk yıl boyunca Massachusetts eyaletinde yaşadı. Cook’un 2005’teki ölümünden sonra Oliver, daha sonra güneydoğu Florida sahillerine taşındı. Oliver, 17 Ocak 2019’da, Florida, Hobe Sound’da seksen üç yaşında kanserden öldü.

*

Yaban Kazları

İyi olmak zorunda değilsin.

Çölde yüz mil boyunca tövbe ederek

dizlerinin üzerinde yürümek zorunda değilsin.

Sadece bedeninle dost ol, uyman gereken

onun ne istediğidir.

Bana umutsuzluktan bahset, seninkinden, ben de sana benimkini anlatayım.

Bu arada dünya dönüyor.

Aynı zamanda güneş ve yağmurun berrak çakılları

manzaralar arasında hareket ediyor,

çayırların ve sık ağaçların üzerinde,

dağlar ve nehirler.

Bu sırada, yaban kazları yüksekten açık mavi gökyüzünde

eve doğru uçuyorlar.

Kim olursan ol, ne kadar yalnız olursan ol,

evren kendini senin hayal gücüne sunuyor,

vahşi kazlar gibi seni çağırıyor, haşince ve heyecan verici –

tekrar tekrar anımsatıyor

gidişat içindeki yerini.

Mary Jane Oliver

Çeviri : Mehmet Bardakçı

1 Yorum

  • CEVAPLA
    Mehmet Bardakçı
    2 Mart 2022 at 08:26

    Teşekkürler abim.

Cevap Yazın