Edebiyat

Mehmet Bardakçı: Yazar Portreleri

W. S. Merwin(30 Eylül 1927-15 Mart 2019) ABD’li şair, yazar ve çevirmen.

WS Merwin tam adı William Stanley Merwin ,New York, ABD’de doğan Haiku, Hawaii’de ölen Amerikan şair, yazar ve çevirmendi. İnsanların yabancılaşması konusundaki endişelerini dile getirdi.

Princeton Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Avrupa’da öğretmenlik ve serbest çevirmen olarak çalıştı. 1956 – 1957 yılları arasında Cambridge , Massachusetts’deki şair Tiyatrosu’nda ve aynı zamanda editör olarak çalıştı.

Merwin’in , dergilerde yayımlanan ilk şirleri beğenildi. Yale Serisi Genç Şairler Ödülü için W.H. Auden tarafından yayınlanmak üzere seçilen Janus için bir Maske (1952) ilk kitabıdır. İlk şiirlerinde hem lirik hem de mitlere ve halk hikayelerine dayanan felsefi anlatılar yer alıyordu. Sonraki kitapları Yeşil Canavarlar (1956), Fırındaki Sarhoş (1960) ve Hareketli Hedef (1963) idi. Lice’nin şiirleri (1967), şairin yaratılışın geri kalanının insani kötü muamelesi konusundaki umutsuzluğunu yansıtır. Merwin, Pulitzer Ödülü’nü Merdiven Taşıyıcısı (1970) ile kazandı.

Pusula çiçeği (1977) ve Adaları bulmak (1982), birçok eleştirmenin, tondaki değişimi başarısız olarak kabul ettiği aşk şiirlerini reddetmesine rağmen, genelde beğenildi. Ancak Ağaçlardaki Yağmur(1988)’da aşk şiirleri daha gerçekçi olarak övüldü. Yolculuklar (1993) yabancı bir yerde mümkün olan tehlike ve keşfe dönüşürken , River Sound (1999), Merwin’in alışılmış tarzında daha uzun şiirler ile kafiyeli denemeleri olan kısa şiirler önermektedir.Göç: Ulusal Kitap Ödülü’nü kazanan Yeni ve Seçilmiş Şiirler (2005), daha önceki kariyerlerinden, stilinin oturmasından serbest akışa kadar evrimini etkin bir şekilde görülebilir. Merwin kişisel çocukluk hatıralarının yanı sıra, ölüm gibi evrensel temaları da araştırdı. Çalışmalarının çoğu, Amerika Birleşik Devletleri Kütüphanesi (LOA) tarafından, W.S. Merwin’in (2013) İki Ciltlik Şiirleri olarak yayınlandı . Merwin, LOA tarafından bu şekilde araştırılan ikinci yaşayan yazardı. Sabah Öncesi Ay (2014), zaman ve doğanın güzelliğini keşfeden şiirler içerir. Garden Time’daki (2016) – çoğu anılarına odaklı şiirler, Merwin’in görme yeteneğinin çoğunu kaybetmesinden sonra yazılmıştır.

Merwin’in sık sık başkalarıyla işbirliği içinde yaptığı çeviriler, Euripides ve Federico García Lorca oyunlarından destanlara , Cid’in Şiiri ve Roland Şarkısı’ndan Çince, Sanskritçe ve Japonca’dan eski ve modern eserlere kadar uzanıyor. Dante Alighieri’nin Purgatorio’su (2000) ve Sir Gawain ve Yeşil Şövalye (2001) çevirileri, eserlerin orijinal diline olan ustalıklı bağlılıklarından övgüler aldı. Seçilmiş Çeviriler (2013) bu çalışma grubundan geniş bir örnek olarak gösterilmiştir.

Merwin, Princeton Üniversitesi’ndeki ve yurtdışındaki gençlik günlerinden bir dizi hatırlatma olan Summer Doorways (2006) da dahil olmak üzere birçok anı yazdı. Romanı The Folding Cliffs’te (1998) sömürgeciliğin yıkıntılarını uyandırmak için geniş bir yelpazedeki karakterlerin travmalarını kullanarak uzun süredir yaşadığı Hawaii’ye ilgi duydu. Şair, 1977’de Haiku’da çorak bir eski ananas tarlasını satın aldı. Ekolojik olarak sürdürülebilir yöntemler kullanarak araziyi kullanılabilir, ekilebilir hale getirdi ve sonunda yaklaşık 500 tür palmiye ağacı yetiştirdi.

1994 yılında ilk yıllık ödülünü aldı. Amerikan Şairler Akademisi’nden “şiir sanatında seçkin ve kanıtlanmış ustalığı” ile bronz madalya aldı. 1999’dan 2000’e kadar Merwin, Rita Dove ve Louise Glück ile birlikte Kongre Kütüphanesi’nin özel şiir danışmanlığını yaptı.(Britannica)

*
*
Ölüm Yıldönümüm İçin

Her yıl fark etmeden ardımda bırakmış olurum
Ateşlerin son kez bana el sallayacağı günü
Ve sessizliğin yola çıkacağı
O yorulmak bilmez gezgin
Işıksız bir yıldızın huzmesi

Ve artık kendimi
Acayip bir kılıkta bulmayacağım
Dünyaya hayretler içinde
Ve bir kadının aşkına
Ve sonra arsızlığına adamların
Üç gün yağmurun ardından yazdığım bugün gibi
Sonra öten çalıkuşunu ve biten yağışı duyduğum
Ve neyi selamladığımı bilmeden eğilip selamladığım

W. S. Merwin
Çeviri : İnan Mayıs Aru

Konuyla İlgili Düşüncenizi Paylaşabilirsiniz

    Cevap Yazın