Edebiyat

Mehmet Bardakçı: Yazar ve Şair Portreleri

James Mc Auley (12 Ekim 1917-15 Ekim 1976)Avustralyalı şair ve akademisyen.

Avustralyalı bir akademisyen, şair, gazeteci, edebi eleştirmen olan McAuley Anglikan kilisesinden Roma Katolikliğine önemli bir dönüş yaptı . Peter Coleman , “Avustralyalı mektuplarda hiç kimsenin modernist şiire, sol politikaya ve akılsız liberalizme bu kadar etkili bir şekilde maruz kalmamış veya alay etmediğini” düşünmektedir

McAuley, Sydney’in bir banliyösü olan Lakemba’da doğdu. Fort Street Lisesi’nde eğitim gördü ve daha sonra İngilizce, Latin ve felsefe dalında eğitim gördüğü Sydney Üniversitesi’ne katıldı. 1937’de, ilk şiirlerinin çoğunun 1941’e kadar yayınlandığı Sydney Üniversitesi’nin yıllık edebi dergisi Hermes’i hazırladı.

Hayatına Anglikan olarak başladı ve Sydney’de Holy Trinity Kilisesi Dulwich Hill’de bir zamanlar orkestra şefi ve koro şefiydi. Hıristiyan inancını daha gençken kaybetti.

1943’te McAuley, Avustralya Ordusu için milis kuvvetlerinde bir teğmen olarak görevlendirildi, Melbourne ve Canberra’da görev yaptı. Savaştan sonra aynı zamanda ikinci “manevi evi” olarak gördüğü Yeni Gine’de zaman geçirdi.

1943–44 Ern Malley aldatmacasının ardından McAuley ön plana çıktı. Diğer şair Harold Stewart’la birlikte McAuley, sözde deneysel modernist tarzda on altı saçma şiiri bir araya getirdi. Bunlar daha sonra edebi dergisi Angry Penguins(Kızgın Penguenler) , Max Harris’in genç editörüne gönderildi. Şiirler, Harris ve Avustralya’nın en ünlü edebi aldatmacası tarafından yayınlanmak için yarıştılar geçti.

1952’de, Roma (Vatikan) Katolikliğine, Yeni Gine’deki bir Katolik misyonundaki yoğun bir manevi deneyimin ardından kendi babasının terkedilmiş olduğu inancına dönüştü. Bu, Ryde’deki St Charles kilisesinde oldu. Daha sonra, Kuzey Ryde’deki Kutsal Ruh bölgesinden bir rahip olan Ted Kennedy tarafından bir rahip olan Avustralyalı müzisyen Richard Connolly’ye tanıtıldı ve iki kişi daha sonra aralarında Avustralyalı Katolik ilahinin en önemli koleksiyonu olan “Hymns” un üretilmesinde Grace (şükran, lütuf) yılında işbirliği yaptı. Connolly, Roma Katolik Kilisesi’ne yaptığı onay için McAuley’in sponsoruydu.McAuley, lisans yıllarında hem komünizm hem de anarşizmden etkilenmiş olsa da, daha sonraki yaşamı boyunca güçlü bir anti-komünist olarak kaldı. 1956’da Richard Krygier , edebi ve kültürel bir dergi olan Quadrant’ı kurdu ve 1963’e kadar editörlük yaptı. 1961’den itibaren Tazmanya Üniversitesi’nde İngilizce profesörü oldu.

Jack Carington Smith tarafından McAuley portresi 1963 Archibald ödülünü kazandı.

James McAuley, 1976’da 59 yaşındayken Hobart’ta kanserden öldü.

***

TERRA AUSTRALİS

İçindeki masallar okyanusunda yolculuk edersen
O güney anakarasını bulursun,
Quiero’nun çelebi gözlerinde tüten diyar,
Efsaneler, mitler diyarı Avustralya,
Her şeyin tasarlanan karşılığı bulunan.

Benzettiler memleketi; akasya
Duraksayan kalplere çiçektozlarını döker,
Yerindesin, saksağanlar ismini söylerler,
Ağaçlarda derebeyleri gibi öterken.

Tepelerde zamk ağacı bir Musa gibi
Vaiz eder durur ve beyaz papağan
Bir dalından sanki sancılar içinde bağırır,
Ya gurur dolu emu kuşu, neden gezer
Sabahtan akşama kadar ovanın kenarında.

Kuzeye doğru, ateş dolu vadilerde,
Güneşin bir kentaur gibi diki dikine
Öfkeli, yanılmaz oklarını yağdırdığı yerde
Meçhul sevgililerin haz dolu gömütleri durur,
Tek tek, alevlerin isimsiz kıldığı.

James Mc Auley

Çeviri : Nermin Menemencioğlu

BU YAZILARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Konuyla İlgili Düşüncenizi Paylaşabilirsiniz

    Cevap Yazın