Edebiyat

Nilüfer Uçar: Edebiyatta ‘dergiler’in Önemi

Edebiyat’ toplumların kültürel şahdamarıdır…

                                                                                                 nilüfer uçar / 2021

       “Ne kadar meşgul olduğunu düşünürsen düşün okumak için zaman ayırmazsan cahilliğe teslim olursun. / KONFÜÇYUS”   

        Aydınlanmanın temel koşullarından biri belki de en önemlisi okumak, okumak…  Okuyan bireylerin beyni engin ufka yelken açar. Bilgi denizinde yelkenin rüzgârı okumaktır                                                                                                                              

        Toplumların gelişmişlik düzeyi ve kültürel birikimi kuşkusuz okur-yazar oranının yüksekliğiyle ölçülür. Sosyokültürel ve sosyoekonomik etmenlerin içinde eğitimin  kapsadığı alan, edebiyata verilen  önemle doğru orantılıdır.

Ekonominin belirleyici unsur olduğu yerlerde olumlu, olumsuz etkilenenlerin başında  edebiyat gelir. Bütçesi kısılan üvey evlat gibidir. Çağdaş bir eğitim; ilerlemenin aydınlık yolu, ilerlemeyi başlatan adımların itici gücü ve potansiyelidir. Kültürel gelişmeden okullaşma kadar yazınsal yayınların etkisi yadsınamayacak kadar önemlidir.

           Edebiyatı önemseyen, okur/ yazar oranı yüksek olan toplumlarda; bilinç gelişir, ileriye doğru atılacak adımlarda cesur olur.

     Edebiyat kültürün yaşamsal  koluysa, edebiyat dergileri de bu kolu güçlü kılan ve görev yüklenen önemli araçlarıdır. Elbette dergiye kişilik ve kimlik kazandıran yayın yönetmeni ve editördür. Asıl sorumluluk yüklenicisi onlardır. Yayın ilkesi, yönetimin tutumu ve görüş açısı  göz ardı edilmeyecek  önemli unsurlardır tabi ki.

     Edebiyat denizine su taşıyan, emekleriyle zor görevi sırtlayan pek çok dergiden üç dergiye değinmek isterim.

                               1- BERFİN   BAHAR   DERGİSİ

      Yetkin kalemlerin yazılarıyla bilgi aktardığı yer olsa da genç ve yeni yazarlara yer vererek onları geleceğe taşıyan dergilerin başında gelir Berfin Bahar. İlk sayılarda  yeni yazarlık çabası içinde olan gençler, şimdilerde yetkin kalemler arasında yerini almış olabileceği varsayımından gidecek olursak önemli bir işlev yerine getirdiği görülür.

     Kaliteli dergilerde yayımlanan yazılar bir bakıma olur almış sayılır. Berfin Bahar; yılların süzgecinden geçmiş, kalitesini tescil etmiş bir dergi konumundadır. İçeriğiyle  kültürel bir hazine sayılır okuru için.

      İsmet Arslan, Berfin Bahar Dergisi’nin sahibi ve  yayın yönetmeni.  Dergi 277. sayısıyla 26.yılını geride bırakmanın  onur ve gururunu yaşamakta.  72 sayfa ve sert kapaklı derginin içeriğinde; kapak konusunu işleyen dosya yazıları, söyleşiler, öyküler, şiirler, deneme / anlatı, anı, kitap tanıtım, Kapak Arkası (gelen kitapları ve kapak arkası tanıtımlar), edebiyatla ilgili haber ve etkinlikler, dil yazıları, aydınlanma yazıları ile dolu  içeriğiyle okuyucusunu kucaklayan  bir güzel dergi.

      Aylık Kültür, Sanat ve Edebiyat Dergisidir.

      Derginin iletişimi, e-posta: berfinbahar@berfin.net

                                  2- İNSANCIL    DERGİSİ

       Dergi çıkarmak kadar onu yıllara taşımak, ilke ve düşün çizgisinden ödün vermeden sürdürebilmek çok önemli ve bir o kadar da zor bir yükümlülük. Her ay dergi çıkarmanın çok kolay olmadığı düşünülürse, bunu başaran dergileri kutlamak gerekir. İnsancıl Dergisi, Berrin Taş ve Cengiz Gündoğdu’nun emek verdiği okunası güzel bir dergi. 377. sayıyla 32. yılını geride bırakmanın onur ve gururunu yaşamaktalar. Elbette önemli ve kutlanmayı değer bir başarıdır bu.

      Aylık yerel süreli derginin sahibi ve yazı işleri sorumlusu; Berrin Taş,

Genel yayın yönetmeni  Cengiz Gündoğdu ile geniş bir danışma kurulu  dergiyi dayanışma içinde çıkarmaktalar. 64 sayfadan oluşan dergi  her sayıda; kapak iç sayfasında “Kapak Konusu”  adıyla bir yazar ya da önemli kişileri tanıtım yazısı yer alır. Berrin Taş’ın “Hep Yolda”, Cengiz Gündoğdu’nun “Yıldız Güncesi ve kısa öyküler”,  “Felsefenin Gör Dediği” Betül Çotuksöken ve “Özsözler  Günlüğü” Yusuf Çotuksöken’in  yazılarını her sayıda okumak olanaklı. Öykü, dosya yazıları, şiir, anı, deneme, mektup, söyleşi, İnsancıl Kitap adıyla yer alan,  (ayın şiiri- ayın romanı, ayın öyküsü) ve farklı konuları işleyen yazılarla  dolu,  okuyucusunu doyuran bir dergi.

Berrin Taş ve Cengiz Gündoğdu’nun Öz Türkçeye gösterdikleri duyarlılık unutulmaması gereken çok önemli bir ayrıntı.

      Derginin iletişim e- posta:  insancildergisi@hotmail.com

                              3- GÖKKUŞAĞI   DERGİSİ

      Gökkuşağı; doğa ve gökyüzünü çağrıştırır bende. Aslında çağrıştırma denmez basbayağı doğa için verilen mücadelenin içinde yer alır Burhan Gümüş. Çevre ve doğa duyarlılığı, Kaz Dağları’nı koruma ve kurtarma çabaları övgüye değer görürüm. Bu çaba elbette derginin içine sinmiştir. Belki baskısının albenisi yoktur ama sayfalarını çevirip okumaya başladığınızda, elinizden düşüremeyeceğiniz kadar yetkin  kalemlerin değerli yazılarıyla dolu dolu bir dergi. Çanakkale/ Küçükkuyu’da yayımlanan Burhan Gümüş’ün sahibi ve sorumlu müdürü olduğu dergi üç ayda bir çıkan süreli bir yayındır. 28 sayıyla 8. yılını geride bırakan dergi 47 sayfadan oluşuyor. Öykü, şiir, deneme, kitap tanıtım yazıları ve doğa / çevre haberlerini  içselleştiren  sıcacık bir dergi. Dergi çıkarmanın zor olduğu bir dönemde,  dergi çıkarıp onu yıllarca yaşata bilmek önemlidir. Dergilerin süreli olabilmesi için okuyucu desteğine ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır.

        Derginin iletişim e- postası:  burhangumus1956@gmail.com 

                                                               5 Kasım 2021

***

BU YAZILARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Konuyla İlgili Düşüncenizi Paylaşabilirsiniz

    Cevap Yazın