Deneme

Sefa Taşkın / Bergama Eski Belediye Başkanı/ TAŞ YERİNDE AĞIRDIR-84.

UNUTMAYALIM, UNUTTURMAYALIM.

Yüz yılı aşkın bir zamandır Avrupalı ve ABD’li sonradan görme zenginlerin, kendi köksüz kültürlerine kök arayan Batılı Devletlerin teşvik ettiği tarihi eser ve kültür varlığı kaçakçılığı artık tüm halkları rahatsız ediyor. 1964 yılında “Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi”  ICONOMOS eliyle hazırlanan Venedik Tüzüğü  “tarihi eserlerin yapıldığı yerlerde sergilenmesini” karara bağlamıştı. “Birleşmiş Milletler Eğitimi, Bilim ve Kültür Örgütü” UNESCO, “Kültür Varlıklarının Yasadışı İthalatı, İhracatı, Mülkiyet Transferinin” yasaklanması ve önlenmesi için alınacak önlemlere ilişkin 1970 yılında bir sözleşme kararlaştırdı. 2019 yılında bu anlaşmayı imzalayan ülke sayısı 140’ı buldu. Bu sözleşmenin gereklerinin yerine getirilmesi için 2000 ve 2018 yıllında Paris, 2019 yılında Roma’da UNESCO girişimiyle toplantılar düzenlendi.  Son yıllarda Fransa ve Almanya Devletleri sömürgecilik döneminde Afrika’dan kaçırılan Benin Krallığı bronzlarını geri verme kararı aldı.  Bu anlaşamalar ve anlayışlar bağlamında da 19.yüzyılda Almanya’ya kaçırılan Bergama’nın Zeus Sunağı ve heykellerinin Berlin’de bulunmasının, hırsızlığın kabul edilemezliğinin yanı sıra, uluslararası yasalar bağlamında da meşruiyeti yoktur. Aksi, çalıntı eserleri elde tutmak yüz kızartıcı bir durumdur. Uluslararası anlaşmalar gereğince, yurt dışında bulunan/kaçırılan Bergama ve Anadolu eserleri geri verilmelidir. Modern Almanya bu durumu artık kabullenmeli Bergama’nın hakkını teslim etmelidir. Eğer Avrupa’da varsa hak, hukuk, adalet bunu gerektirir.   

ZEUS SUNAĞI VE BERGAMA’NIN TARİHİ ESERLERİ SOĞUK ve PUSLU BERLİN’E DEĞİL,  GÜZEL BERGAMA’YA, AİT. MUTLAKA GERİ GELMELİ, EVİNE DÖNMELİDİR!…

(Kaynak:https://en.unesco.org/fighttrafficking/1970: https://tr.euronews.com/…/almanya-somurge-doneminde...: https://www.trthaber.com/…/fransa-beninden-kacirilan...:

***

BU YAZILARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Konuyla İlgili Düşüncenizi Paylaşabilirsiniz

    Cevap Yazın