Deneme

Sefa Taşkın – Felsefe Yazıları

Taş Yerinde Ağırdır-119. Unutmayalım, Unutturmayalım.

Ne hakları var Bergama eserlerini insanlığın gözlerinden saklamaya!

2017’de ziyaretçilere kapatılan Berlin Müzesi/Hapishanesi 2037 yılına kadar kapalı kalacakmış.

Neler olup bitecek kapalı kapılar ardında!

Yoksa Bergamalıların gelip Sunağı alıp götürmelerinden mi çekiniliyor!!!

Yıllardır Bergama’da kazı yapma iznine sahip olan Alman Devleti bu hapishanede olan bitenler hakkında neden bu eserlerin asıl sahibi olan Bergamalılara, Anadolu insanlarına, T.C. Devletine bilgi dahi vermiyor.

Bu yukarıdan bakışın tarihsel kökleri var!

Kendini herkesten üstün gören Alman milliyetçiliği 20. yüzyılın ortasına doğru yükseldi ve sonunda Hitler faşizmine vardı.

Bu olgunun gücünü göstermek amacıyla geliştirilen, devasa binalar yapan mimari akımın ayak sesleri, Berlin’in ortasından geçen Spree nehrinin ortasına inşaa edilen müze kılıklı koca bir bina/hapishanede de yankılandı.

Alman Devleti destekli becerikli memur hırsızların kaçırdığı Bergama’nın Zeus Sunağı ve tarihi eserleri buraya kapatıldı. Bu hapishaneye Pergamon/Bergama Müzesi adı verildi.

Bu bina ile Alman Emperyalizmi, gücünün yanı sıra sömürgecilik dönemi marifetlerini; hırsızlıkları ve soygunlarını tüm dünyaya övünçle teşhir ediyordu.

Günümüzde Almanya ve Avrupa’da bu dönemlere karşı çıkan, reddeden birçok insan var.

Buna rağmen, şimdiki çağdaş Alman yönetiminin karar vericileri, sömürgecilik döneminin bu soygunlarını görmezlikten geliyor.

Bu eserlere “Prussia (Almanya’nın eski adı) kulturbesizt= Prusya Kültür Mirası”, diyor, bu komik gerekçenin arkasına saklanılıyor.

Zeus Sunağının yerinin Berlin olmadığını belirten, onların Bergama’ya geri verilmesi gerektiğini talep eden sesleri duymazlıktan geliyor.

Bergama eserlerini 19.yüzyılın sonunda, güya korumak amacıyla memurları eliyle Berlin’e kaçıran Alman Emperyalizmi bu muhteşem eserleri koruyamadı.

Kaçırılırken yollarda verilen hasarlar ve kayıplar, 2. Dünya Savaşında bombalar altında kalışı, fantastik biçimde savaş ganimeti olarak Rusya’ya götürülüp getirilişi, yüksek Alman kültürünün ayıbından öte büyük bir kültürel suçtur.

Pergamon Müzesi/Hapishanesinin yakın zamanlarda; 2017’de uğradığı soygunu, 2020 yılında vahşi kişilerin buradaki tarihi eserlere verdiği zararları önleyemeyen Alman yönetimi, tamirat yapacağım diyerek müzeyi 2017 yılında ziyaretçilere kapatmış, 2023 yılında açacağını ilan etmişti.

Herkes, bu yıl müzenin yeniden açılacağını beklerken, 27.03.2023, Pazartesi günü Berlin Müzesi /Hapishanesinden sorumlu Prusya Kültürel Miras Vakfı ve güya tamiratları yapan Berlin Federal İnşaat ve Bölge Planlama Ofisi müzenin tamamının  2027, bir kısmının 2037 yılına kadar kapalı kalacağını açıkladı.

Yani adı Pergamon/Bergama konulan müze 20 yıl kapalı kalacak, Bergama’nın öz eserleri gözlerden saklanacak.

Almanya’nın en önemli yayın organlarından Spiegel’in bile, 27.03.2023 günlü sayısında  “şaşırtıcı” (überraschend an) bulduğu bu karar Bergama eserleri üzerinde yeni tahrifatlar olup olmadığı, yeni dolaplar çevrilip çevrilemediği (soygun, kırılma, montaj, eserleri değiştirme) konusunda elbette kuşkular yaratıyor.

Başkasının eserleriyle ne haltlar karıştırılıyor.

Günümüzde Almanya çok zengin bir devlet olmasına, birçok başka devlete yön vermesine rağmen bu gücün Bergama eserleri üzerinde, kapalı kapılar arkasında işlemler yapmaya hakkı yoktur.

Nerde demokrasinin olmazsa olmazı, o ünlü şeffaflık!

Önemli bir kısmı hırsızlıkla, geri kalanın şaibeli izinlerle Bergama’dan Berlin’e kaçırılan yüzlerce eseri, bir mal gibi gören. elinde bulundurduğu için onlara ilişkin her türlü tasarrufta bulunmayı kendine hak addeten Alman yöneticilerini tarih af etmeyecektir.

Aklı selim, insancıl, kültür sever, tarihe saygılı insanlar ve yöneticiler; Alman dergisi Spiegel’in haberine göre bu tamiratlar için harcanacak 1.5 milyon avro’yu bu eserlerin Bergama’ya getirilip, Zeus Sunağının yerine monte edilmesi  için harcamalıdır.

Ne yapsalar boşuna!

Tarih geriye doğru gitmez!

Bergama Sunağının yeri Bergama’dır.

İnsanlık er ya da geç  bu duruma el koyacaktır.

İnsanların önlenemeyen istemiyle nasıl Berlin Duvarı yıkıldıysa, Berlin’deki  Bergama eserlerini gerçek parçası olduğu kentten, Bergama’dan  ayıran yollar  da aşılacaktır

ZEUS SUNAĞI VE BERGAMA ESERLERİ SOĞUK ve PUSLU BERLİN’E DEĞİL, GÜZEL BERGAMA’YA AİT. MUTLAKA GERİ GELMELİ, EVİNE DÖNMELİDİR!

 (Kaynak:https://www.spiegel.de/kultur/pergamonmuseum-in-berlin-wird-fuer-vier-jahre-komplett-geschlossen-a-fdb1e3ba-c34d-44bf-8d99-c2acb571b808https://www.dw.com/en/artworks-vandalized-on-berlins-museum-island/a-55345923https://artreview.com/berlin-museums-hit-by-oil-spraying-vandalism-rightwing-conspiracy-alleged–O’Sullivan, Donie (27 March 2017). “200-lb goldcoinworthestimated $4 million is stolenfromGermanmuseumcnn.com. Retrieved 28 March 2017./)

 Sefa Taşkın

***

Konuyla İlgili Düşüncenizi Paylaşabilirsiniz

    Cevap Yazın