Şiir

SERÜVENCİ – Toplu Şiirleriyle Turgay Değirmenci Yeniden

Çağdaş Edebiyat!ın mayıs sayısında Şair Turgay Değirmenci’yi “Aşka da Aykırı” ve “Dalgaların Valsi” isimli kitaplarından bahsetmiş ve bu kitaplardaki şiirlerden de örnekler vermiştik. Bu sayımızda da yazarın “SERÜVENCİ” isimli toplu şiirlerinin bulunduğu kitaptan bahsedeceğiz ve tabi ki aynı adı taşıyan bu kitaptaki şiirlerden de değerli şiirseverlerimize tadımlık birkaç şiir de sunacağız. Ama önce “SERÜVENCİ” isimli kitaptan yzarla ilgili, edebiyatçı Durcan YAŞACAN’ın dediklerine bir bakalım.

Durucan Yaşacan şöyle diyor:

“Trugay Değirmenci estetik kaygıyı önde tutan, toplumcu-gerçekçi şiirimizin en güzel ürünlerinin verildiği bir kuşağın sağlam şairlerinden biridir.Yayımlanan ilk üç kitabıyla, edebiyat çevrelerinde tam da hak ettiği ilgiyi göreceği beklenirken; araya giren avukatlık mesleğini yeğlemesi nedeniyle ne yazık ki sanata ve şiire haksızlık etmiştir. Umarım Değirmenci, geç kalan, daha doğrusu, bir başka deyişle ertelediği, kısa dizelerle vurucu, özeleştirisel, ayrılık, aşk ve ölüm temalarının ağır bastığı şiir yolculuğunu, kaldığı yerden, geç kalmamışlığının bir cezası olarak daha yorucu bir hızla sürdürmeye çalışır.” Yaşar Durucan, şairimiz için bunları söylemiş. Tabi ki onun görüşüdür. Anca, Turgay Değirmenci yaptığı avukatlık göreviyle hiç de şiiri ötelememiştir. Yazarın bugün düzey olarak bu nitelikte şiirlerini okuyorsak, o yaşadığı her süreçte şiirle iç içe yaşamasını bilmiştir. İşte bu nedenledir ki, şimdi kendini oldukça yenilemiş, dili, yalınlığı anlam derinliği ile bu şiirlerle bizleri selamlıyor şair. Kaldı ki, her şair, yazar, şiirin dışında kendi meslekleriyle de yaşam boyu boğuşmuşlardır. Örneğin eskilerden aklıma gelen: Behçet Necatigil, Edip Cansever, Daha sonraları Ahmet Ada, Ahmet Özer, Enis Batur vs. Bunların kimi avukat, kimi maliyeci, kimi öğretmen, ya da memurdu. Hele hele bizim gibi ülkeler de kalemiyle geçinmek öyle her babayiğidin harcı değildir. Hatırlarsınız, kimi yazarlar daha çok yayıncılar tarafından sömürülmwsin diye kendi yayınevlerini bile kurmuşlardı, Bunlardan Kemal Özer, Aziz Nesin, Erdal öz, ilk aklıma gelenler.

Kendisini gerçekçi edebiyatın temsilcilerinden gördüğümüz Turguy Değirmenci, yaşadığı toplumun dışında kalmadan ve bunun da hakkını vererek dilimizdeki o ince mizahı da kullanarak daha çok çarpıcı şiirler yazacaktır; biz buna inanıyor ve güveniyoruz.

Şiirlerden örnekler:

SERÜVENCİ

1.

Gözüpek bir serüvenciyim, belki bir deli

Atalarımdan kalıt bu göçebeliğim.

Ne günlüğünü tutar, ne tarihini bilirim

Kaldırımlarında saçlarımı döktüğüm kentlerin

Haritelerdan sınır çizgilerini silmek

Ve güzelliklerin hakça bölüşüldüğü

O masal ülkesini bulmak isterim

Yaşlı bilgelerin hep anlattığı.

Yıldızlar altında uyumayı severim

Ağustosböceklerinin müziği eşliğinde

Dağlar ötesindeki sevgilimi düşünürüm

Hiçbir ulusa bağlı değilim

Aykırılığım buradan başlıyor, bu noktadan

Buradan başlıyor hiçbir çerçeveye sığdırılamayışım

Yenilgilerle dolu tarihinden ders almayan

Uslanmaz özgürlük savaşçısıyım

Silahını kendine doğrultan…

Yaralı ve Geceyarısı

Bir güvercin çalarsa kapını

Yaralı ve geceyarısı

Oğlundur anacığım

Dışarda bırakma onu

Av yasağı kalkalı

Peşimizdedir avcı.

Son Durum

1.

Bakmayın tektip giysilerimize

Renk renk çiçektir içimiz

2.

Su dağıtan hiroşimalı çocuk

Çıkartabilir misiniz düşüncemizdeki karayı

3.

Çoğalmaya başlayalı ölülerimiz

Ekiliş amaçları değişti karanfillerin.

İçe Akan

Hiç uğurlayanım olmadı benim

Garlarda el sallayanım

Zamansız noktalayıp aşklarımı

Hep bir başıma çıktım yolculuklara

Dudağımda iğreti bir sigara

Ve içe akan gözyaşlarımla.

Turgay Değirmenci

BU YAZILARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Konuyla İlgili Düşüncenizi Paylaşabilirsiniz

    Cevap Yazın