Sinema

TÜRK SİNEMASINDAN ESİNTİLER

Bu kızı anımsadınız mı? Mehmet ÜNVER

Onu ilk kez mahallemizdeki yazlık sinemanın perdesinde, zorba âşığı rolündeki Hayati Hamzaoğlu’ndan feci bir dayak yerken görmüştüm. Marazi aşığının elinden kurtulmak için çırpınışları ve ona karşı gözlerinde alev alev yanan nefret ifadesi hala belleğimdedir.

Rol gereği genç kıza onca eziyet ettikten sonra onu zorla elde eden erkeğin gürül gürül akan bir derenin sularında zafer kazanmış bir komutan edasıyla yıkanışı ve adeta nispet yapar gibi: “Hadi sen de gel yıkan, su, bütün günahları temizler” diye kahkahalar atışı filmin en çarpıcı sahnelerindendi. Genç kız ise bu felaketin neden başına geldiğini sorgularcasına isyankâr gözlerle bakıyordu.

Gencecik yaşına karşın belleklerimizde önemli bir iz bırakan bu oyuncuyu günümüzde hala anımsayanların sayınının çok az olduğunu düşünüyorum. Elde kalmış bir kaç soluk fotoğrafı ve eski film afişi de tozlu raflarda çürümeyi bekliyordur herhalde. Yaşamı çok kısaydı. Açtığı gibi solan bir çiçek misali çabucacık biten ömründe çevirdiği filmlerin kopyaları da bir süre sonra silinip gidecekler. Bari fotoğrafları uzun ömürlü olsun.

Yukarıda anlattığım sahnelerin geçtiği ‘Kuyu’ filmi, Türk Sinema’sının bol ödüllü bir eseridir. (Yönetmen: Metin Erksan) Ayrıca Nil Göncü, Hayati Hamzaoğlu, Aliye Rona ve Demir Karahan muhteşem oynuyorlardı. Bu yazıma konu olan genç kıza, yani Nil Göncü’ye gelince: O filmden sonra sadece bir sene yaşadı. 1968 de girdiği sinema dünyasında, ‘Kuyu’ filmi de dâhil olmak üzere toplam beş film çevirdikten sonra henüz 19 yaşındayken aramızdan ayrıldı.

Kardeşi Bülent Göncü’nün de belirttiği gibi; gencecik yaşına karşın işini hep ciddiye alan, çok zor şartlar altında çalışabilen büyük bir yetenekti Nil Göncü. Tiyatro eğitimi almış, Metin Erksan tarafından keşfedilmişti. Kısmet olsaydı, ‘İnce Memet’ filminde Yılmaz Güney’le birlikte oynayacaktı. Ne yazık ki olmadı.

Yıllar önce, yazlık sinemamızın tahta sandalyelerinde tedirgin kıpırdanışlarla izlediğimiz ‘Kuyu’ filminin konusu gerçek bir olaydan alınmıştır. Filmin finalindeki çarpıcı sahnenin yer aldığı kör kuyu ise, Afyonkarahisar taraflarında bir arazideymiş. Yönetmen Metin Erksan 1968 yılında çektiği bu filmin açılışını Kuran’dan bir ayetle yapıyordu: “Kadınlara İyi Davranın”

O filmi izlediğim akşamın üzerinden uzun yıllar geçti. Filmin oyuncularından Nil Göncü’yü, Hayati Hamzaoğlu’nu ve Aliye Rona’yı rahmetle anmak istiyorum. Kadrodaki bir diğer oyuncu olan Demir Karahan’a ise uzun ömürler diliyorum.

Mehmet ÜNVER.

***

Konuyla İlgili Düşüncenizi Paylaşabilirsiniz

    Cevap Yazın