Edebiyat

Yazar Biyografileri / Mehmet Bardakçı Yazdı

Charles Orwell Brasch (27 Temmuz 1909 – 20 Mayıs 1973) Yeni Zelendalı şair.

Yeni Zelandalı şair, editör ve yayıncı. Edebi dergi Landfall’un kurucusu ve editörüydü.
Brasch, avukat Hyam Brasch’in oğlu (daha sonra adını Henry Brash olarak değiştirdi) ve ünlü Hallenstein giyim taciri ailenin bir üyesi olarak Helene Fels’te doğdu. Waitaki Boys Lisesi’nde şiir yazmaya başladı ve 1927’de Oxford’daki St John’s Kolejine girdi. Oxford’daki çağdaşları arasında WH Auden ve Cecil Day-Lewis vardı.

Oxford’dan sonra 1931’de İtalya üzerinden Dunedin’e döndü. Bir aile şirketinde ( Hallensteins) çalışmanın “uygun olmadığını” düşünerek, 1932’de İngiltere’ye ve Mısır’da Kahire ile Luksor arasındaki Tel el Amarna’da üç arkeolojik dönem çalıştı. 1936’da tekrar İngiltere’ye, 1938’de Dunedin’e, daha sonra Amerika’nın doğusuna Ian Milner ile trenle seyahat etti. Abbey okulunda Chiltern Tepeleri’ndeki Little Missenden’de “sorunlu çocuklar”a dersler verdi ve 1939’da üç yıl süren hastalıktan sonra ölen kız kardeşi Lel (Leslie) ‘e baktı.

Mayıs 1940’da, artık pasifist olmadığını ve 6 Temmuz’da askerlik görevine kaydolmayı kabul etti. Şubat 1941’de, amfizemi nedeniyle bir tıbbi kurulu tarafından reddedildi ve görevi değişti.
Redbrick Elmers Okul’unda Frederic Catty ve Frank Hammond’un başında olduğu bölümde; Rumence öğrendi ve kadrosu Rumence ve İtalyanca Başkanı olarak tanımlandı.
Brasch, 1946’da Dunedin’e yerleşti ve Yeni Zelanda’ya döndü. En az 15 yıl boyunca Yeni Zelanda’da “önemli bir edebi dergi” yayınlama tutkusunu gerçekleştirdi ve 1947’de gelecek 20 yıl boyunca editörlüğünü sürdürdüğü Landfall’u kurdu.
Daha sonraki yaşamında önemli bir sanat adamıydı ve Otago Üniversitesi’nde Robert Burns Bursu’nun kurulmasında yer aldı. Ayrıca Otago Müzesi’ne bir koruma kuruluna girdi; dedesi Willi Fels’in eski görevini yapmış oldu. Edebiyat, sanat, tarih ve dine olan ilgisini yansıtan önemli kütüphanesi, 1973’te Otago Üniversitesi Kütüphanesi’ne bağışlandı. Arşivi, kendisine verilen 400’den fazla sanat eserinin de görülebildiği Hocken Koleksiyonları’nda bulunuyor.
1973 yılında kanserden öldü.

***

AŞK ŞİİRİ

Neler neler olacak. Arkadaşın
Paris’e gidecek, amcam sonunda vazgeçecek
çocukluğundaki çiftliğin dorukları üzerinde
yaban atları uçuran düşlerinden:
o sarsıntılı evlilik artık kopacak.

Kendimizden söz etmiyoruz, ama biz
merdivenden inerken kar yağıyor
ve yağdıkça yumuşacık yıldızlar kayıyor
yüreklerimizin kara sayağına. Bir yana itiyoruz
birbirimiz için ecelin kısacık haberlerini.

İki genç adam var sokakta, kavga ediyorlar
coşkuyla; biz yanlarından geçiyoruz usulcacık,
birbirimize sürtünerek, uygun adım.
Sanki öyle bir şeyimiz var ki
hafif, kırıldı kırılacak, taşıması zor.

Charles Orwell Brasch
Çeviri : Talat Sait Halman

***

Clemens Brentano (9 Eylül 1778-28 Temmuz 1842)Alman şair ve yazar.

Heidelberg romantik okulunun öncülerinden olan Brentano, 1778’de, Ehrenbreitstein’da doğdu. Babası Italyan bir iş adamıydı. Halle ve Jena Üniversitelerine devam ettiği sırada Friedrich von Schlegel ve Ludwig Tieck gibi çağdaşı yazarlarla tanıştı.

1801’de Godwi adlı romanı ve Ponce de Leon adlı oyunu yayımlandı. 1803’te yazdığı Chronika eines fahrenden Schülers (“Gezgin Bir Öğrencinin Günlüğü”) romanında, daha ilerdeki yapıtlarında görülecek olan masalsı ifade tarzının ilk öğelerine rastlanır. 1804’te Heidelberg’e yerleşerek kızkardeşinin kocası Achim von Arnim ve Johann Josef von Görres gibi romantik yazarlarla birlikte Zeitung für Einsiedler (Keşişler Gazetesi) adlı bir edebiyat dergisi yayımlamaya başladı. Brentano ve Arnim’in öncülüğünü yaptıkları bu edebiyat grubu daha sonra Heidelberg romantik okulu olarak adlandırıldı. Heidelberg romantiklerini Goethe ve Schiller gibi eski kuşak romantik yazarlarından ayıran önemli özelliklerden biri, Alman halk edebiyatına verdikleri önemden kaynaklanıyordu. Brentano ve Arnim, 1805-1808 yılları arasında Alman halk şarkılarından yaptıkları bir derlemeyi Des Knaben Wunderhom (Çocuğun Büyülü Borusu) adıyla üç cilt halinde yayımladılar.
Brentano en ünlü yapıtı olan “Die Geschichte vom braven Kasperl und dem schönen Annerl” (Adil Kaspar ile Güzel Anna’mn Öyküsü) adlı kısa öyküyü 1817’de yayımladı. Aynı tarihte bağnaz bir Katolik olarak bir manastıra kapandı. Manastırda geçen altı yıldan sonra bir süre Frankfurt ve Koblenz’ de yaşadı ve 1833’te Münih’e yerleşerek eski çalışma arkadaşı Görres’in de aralarında bulunduğu bir Katolik romantik edebiyat grubuna katıldı. En ünlü yapıtlarından biri olan Gockel, Hinkel und Gackeleia adlı masallar kitabını bu dönemde yazdı. 28 Temmuz 1842’de, Aschaffenburg’da öldü.(Türk ve dünya ünlüleri ansiklopedisi)

*
NİNNİ
Söyleyin sessiz, sessiz, sessiz,
Söyleyin fısıltıyla bir ninni;
Aydan öğrenir yetim,
Gökyüzünde yavaşça süzülen.
Bir şarkı söyleyin tatlı yumuşak,
Çakıllardan akan kaynaklar gibi,
Ihlamurun etrafındaki arılar gibi,
Vızıldayın, mırıldanın, fısıldayın, çağıldayın.
***
Tanrı’yı izlemiş melekler,
Güneş ve ay ve yıldızlar inşa eden,
Konuştular: Efendimiz, bu da güzeldir,
Çocukla bir kuş yuvasına bakmak.

Clemens Brentano
Çeviri : Naime Erkovan

Konuyla İlgili Düşüncenizi Paylaşabilirsiniz

    Cevap Yazın