Edebiyat

Yazar Portreleri – Mehmet Bardakçı

Tsuboi Shigeji (10 Ekim 1897-4 Eylül 1975) Japon şair.

Japon edebiyatının modern çağının etkili bir Japon şairiydi. Dadaist-Anarşist şiir kitabı Aka tokuro (Kırmızı ve Siyah, 1923–24) ve Bungei Kaiho (Edebî kurtuluş, 1927) ‘nin kurucusu ( Hagiwara Kyojiro ile birlikte) idi.

Tsuboi, Shōdoshima adasında doğdu ve Tokyo’daki Waseda Üniversitesi’nde kısa bir süre eğitim aldı ama mezun olamadı. Modernist ve anarşist olarak başladı, ama Japonya’da Marksizm daha da güçlendikçe, anarşistlerden ayrıldı (ona kırılmış bir kola mal oldu) ve proleter hareket için çalışmaya başladı, kısa politik nesir parçaları yazdı ve aktif bir düzenleyici oldu. Hapsedildi; ikinci kez diğer solcu yazarlarla hapsedildi ve hükümet karşıtı işleri yayınlama hakkından vazgeçene kadar işkence gördü. Hükümetin bu eylemi tüm hareketi gözden düşürmeyi amaçladı. Hapishanedeki kötü muamelesinden kurtulmak için iyileşmek için eve gitti. Daha sonra Tsuboi ülkeden umutsuzluk içinde döndü, bir hain olarak kendini hissettirdi (şiirlerinde Kendi portresi , Maske ve Suç içinde kitaplarını yazdı). Bütün savaşı Tokyo’da, Sancho kurabu (Sancho Panza Club) kurup , gizli savaş karşıtı mesajlarla kısa esprili eserler yazmanın dışında, pasif bir şekilde harcadı. Savaştan sonra iki dergi, Shin nihon bungaku (Yeni Japon edebiyatı) ve Gendai shi (Çağdaş şiir) oluşturmaya ve en popüler şiir koleksiyonlarından biri olan Fusen’i (Hava-balon, 1957) yazdı. 1962’de, işçiler, erkek ve kadınlara statüko ile ilgili memnuniyetsizliklerini ifade etmelerine yardımcı olan Shijin kaigi [Şairler konferansı] dergisini bulmak için yarım düzine başka solcu yazar katıldı.

Tsuboi’nin şiirinde, haiku gibi geleneksel Japon biçimlerinden anarşizm, Marksizm, dada ve gerçeküstücülük gibi Avrupa hareketlerinden etkilendiği görülür.

*
*
SESSİZ, AMA…

Sessiz olabilirim, ama
Düşünüyorum.
Konuşmayabilirim, ama
Karıştırmayın beni duvarla.

Tsuboi Shigeji
Çeviri: Yusuf Eradam

*
Çakıltaşı

Yolda çakıltaşının birine
Şut çeke çeke yürüyorum.
Serince bir rüzgar.
Yolda çakıltaşının birine
Şut çeke çeke yürüyorum.
Takla atıp duruyor çakıltaşı.
Çakıltaşı, çakıltaşı
Ne zaman uyanacaksın sen?

Tsuboi Shigeji
Çeviri : L. Sami Akalın

BU YAZILARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Konuyla İlgili Düşüncenizi Paylaşabilirsiniz

    Cevap Yazın