Kitaplar

Yeni Bir İsim: Emel Karabay ve Bir Kitap Tanıtım Yazısı

 

KANATSIZ KUŞLAR  (LOUIS de BERNIERES)

Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine aldığım ve bu hafta içinde bitirdiğim kitaplardan biri, zevkle okudum.

İlginizi çekebileceği düşüncesiyle bazı alıntılar yaparak düşüncelerimi paylaşıyorum. Ayrıca kitabı çok zor bulduğumu da söylemeliyim.

Hikaye 1900 yılında başlıyor. İmparatorluğun son dönemleriyle Türk Halkının ve Atatürk’ün mücadelesi; o dönemlerde yaşamış pek çok kişi tarafından dönüşümlü olarak anlatılıyor.

Bir erkek çocuk doğuyor.

Adı: ” Mustafa ” olacak. anlamı ” Seçilmiş ” sonra öğretmeni : ” Kemal ” ismini veriyor. Yani : En yüksek değer. ”Mükemmellik ”

SEÇİLMİŞ MÜKEMMELLİK.

-1899 Yılında Mustafa İstanbul Harp Okulu’na kaydoluyor. Birdirbir oynamak isteyen arkadaşlarına : ”Üstümden atlamak istiyorsanız , bunu ben ayakta dururken yapabilirsiniz . ” diyen

EĞİLMEYEN GURURLU BİR GENÇ .

-Mustafa Kemal askeri bir delegasyonla gittiği Paris’ten başına şapka takmış olarak dönüyor. Çünkü bir Fransız subayı : ” Ne kadar yetenekli olursa olsun kafasında bir kalpak olduğu sürece kimsenin kendisini ciddiye almayacağını söylüyor.

Kitapta bana ilginç gelen ise yazarın İngiliz olmasına rağmen, o yıllarda Müslümanlara yapılan işkenceleri ve tehcirde yaşananları tarafsız bir dille anlatması.

Ve ayrıca yazarın, başka bir milletin tarihini yazarken pek çok kişinin bilemeyeceği kadar ayrıntılara girmesi. Bu da gösteriyor ki, çok uzun yıllar Türk insanını,İslamiyeti, Anadolu’da ki yaşam ve düşünce tarzını araştırmış. Diyaloglarda geçen öyle hikayeler, bahsettiği öyle gelenekler , hayata dair alışkanlıklar, atasözleri var ki, bunları öğrenmesi gerçekten takdire şayan.

Bu sebepten roman ; bugüne kadar Türklerin tarihiyle ve yaşantılarıyla ilgili yazılan diğer kitaplardan oldukça farklı.

Romanın kahramanlarından ikisi ise kendilerine kuş isimleri veren; biri Hristiyan , diğeri Müslüman olan Karatavuk (Abdül) ve Mehmetçik (Niko) . Bu iki arkadaş, romandaki eski adıyla ” Telmossos” da (Fethiye’de) yaşıyorlar ve birlikte büyüyorlar.

Hikayenin bitiminde son sözü arkadaşı Niko için Karatavuk söylüyor: ”Sen ve ben bir zamanlar birbirimizi kuş yerine koyup da sevdik . Kanatlarımızı çırpıp yere düşerek kendimizi berelediğimiz zaman bile çok mutluyduk, ama gerçek o ki kanatsız kuşlardık biz. Sen bir Mehmetçiktin ve ben bir karatavuk. Kartallar aramızda veya akbabalar ya da güzel saka kuşları ama hiçbirimizin kanadı yoktu. ” der.

” Kanatsız Kuşlar ” yüzyıllardır bir arada yaşayan, sevinçlerini acılarını paylaşan, aşklar yaşayan , birbiriyle kaynaşmış iki toplumun ve birlikte büyüyen Karatavuk ile Niko’nun zorunlu ayrılığının ve Mustafa Kemal’in başlattığı Kurtuluş Savaşımızın ve kahramanlarımızın oldukça duygusal bir hikayesi.

Ruhları şad olsun…

EMEL KARABAY

***

Konuyla İlgili Düşüncenizi Paylaşabilirsiniz

    Cevap Yazın