Edebiyat

Yeni Yıl Nasıl Gelsin? Aylin Öz

Yıl 2050. Yağlıboya bir resimden kaçıp hiç bilmediğim yollara düştüm. Resimde bir sürü insan ve koyunlarla bir arada yaşarken, kırmızı Fransız danteli kabarık elbisemle ayrıldım oradan. Eteklerimi topladım hiç bilmediğim bir yolda, gece karanlığında topuklu ayakkabılarımla koşmaya başladım. Boğazım kurudu, su aradım. Kaynakların kuruduğu, su bulmakta zorlanıldığı konuşuluyordu insanlar arasında. İyi de bunlar nasıl ruhsuz ve duygusallıktan uzakta ve bana acayip bakıyorlardı? Küresel ısınma sonuçları ve hızla artan nüfus dünyayı çekilmez kılıyor gibi ifadeler kullanıyorlardı. Geceyi yapay botanik bir bahçede geçirdim. Sabahın ilk ışıklarıyla güneşin kavurucu etkisiyle kaçacak yer aradım. Altında dinleyebileceğim bir ağaç gölgesi aradım, bakındım bir tane bile yoktu. Sahra çölüne dönmüştü dünya. Çok acayip ürünlerin satıldığı yüz katlı bir binanın yetmişüçüncü katına ışık hızıyla çıktım. Orada konuşulanlara kulak verdim. İki duyu organları ve göz bakışları hiç bize benzemeyen garip giyimli insanın konuşmalarına şahit oldum. Kulaklarıma inanamadım. Otuzyıl sonrasında olduğumu öğrendim. Anlatılanlar şöyleydi:

-Nükleerfizyon sıcak durumdaki iki atomu çarpıştırarak açığa çıkan enerjiyi kullanarak sınırsız enerjiye güneş sayesinde sahip olunmuştu.Deniz üstünde şehirler kurulmuştu. Akıllı şebeke pojeleriyle tüm enerji israfı önlenecekti.

Elektrikli araçlar rövenştaydı. Yeterli gıda  olmadığı İçin yapay gıdalar yapılıyordu. Kentsel ormanlar yapılmıştı. Dikey bahçeler çoğalmıştı. Toprak bulmak zordu. Bunun yerine botanik binalar olmuştu. Robotlar çoğalmış donuk , sıcak teması olmayan , gözü gözüne değmeyen, emir ile söyleneni yapan robotlardı bunlar, laboratuvar ortamında çocuk yapıldığını öğrendim. İklim değişiklikleri ile fırtınalar artmış her şey değişmişti. Duyduklarıma inanamadım ağlamaya başladım. Gözümden akan tuzlu suya garip garip baktılar, ne olduğu konusunda konuştular, su mu bu nedir  şaşakaldılar. Ağlaya ağlaya çıktım. Geri dönmeliydim..Koşmaya başladım; yanımdan hızla araçlar geçiyordu ve ben bir an önce eve gitmeliydim, bir yandan da şunlar geçmekteydi aklımdan: Arkadaşlarımı özledim, hem de çok!

İyi de benim dostlarım neredeydi? Ne işim vardı benim buralarda. Teni tenime deyecek, sımsıkı sarılacağım dostlarımı bulmalıydım. Kıymetini bilmeliydim geldiğim yoldan eve ve tabloya, sığ dostlarıma sığınmalıydım. Evdeki sıcacık sohbetlere kulak vermeliydim. Çocuk kahkahalarına ortak olmalı, yılbaşı hediyelerini izlemeliydim.Çay içemesemde, sıcacık puaça kokan, tereyağı ile yoğrulan kurabiyeleri özledim. Koşarak eve attım kendimi . Usulca süzüldüm eve doğru ve resimin içindeki yerimi aldım. Gözyaşlarımı sildim, gülümsedim , resimdeki herkese selam verdim. Oh evine gelmiş o saçma dünyadan kurtulmuştum. Elimi göbeğimin üzerine bağladım, süzüldüm yine eskisi gibi. Derken bir ses Melis uyan annem sabah oldu dedi ve perdeleri açtı. Güneş ışığı gözüme verdi. Haydi yılbaşı hazırlığımıza başlayalım, yemeğimizi yapalım. Hemen fırladım yataktan. Hiç olmadığı kadar sıkıca sarıldım anneme, öptüm öptüm. Noluyor Melis dedi annem. Hiç, dedim. hiç, öylesine

Bu yılınız güzel geçsin, sağlınız olmazsa olmazınız olsun.

Müjdelerle girsin kapınızın altından.

Basit yaşayın, şiir gibi sevin, hikayelerdeki, romanlardaki gibi aşık olun.

Her nerede yaşıyorsanız yaşayın evrene kulak verin, fısıltılarını duymaya çalışın. Yankı gibi yaşamak, ne verirseniz onu geri veriyor hayat aklınızda bulunsun.

Şarkıları, notaları, nağmeleri ruhunuzdan asla eksiltmeyin.

Ah sevmek ah… Sevgi pusulanızın her yönünü kullanın. Kuzey, güney, doğu, batı her yöne açık olsun. Ne varsa beş harfli kelimede gizli. Saklı bahçeye açılıyor kapısı. Ne güller, ne begonviller, ne zambaklar, ne hanımeliler, lavanta çiçekleri gizli. Her kazancında yeni bir çiçeğe açılıyor kapısı, yeterki sevmeyi ihmal etmeyin.

Hasret kaldıklarınıza kavuşun .

Umudun yılı olsun 2020.

Güzel olmaya devam edin.

Sevdiklerinizden uzak kalmayın, vakit ayırın. Teknoloji ölçüsünü ayarlayın. Bol kahkahalı, sağlıklı bir yıl diliyorum 2020 kapımızda açık bırakın.

Yeni Yıl, hoş gelmiş, Sefa gelmiş efendim… Sevgilerimle…

AYLİN  ÖZ.

Konuyla İlgili Düşüncenizi Paylaşabilirsiniz

    Cevap Yazın