Sinema

Zeynep Saatli. Bir Film İncelemesi

Nomadland Film İncelemesi

2020’nin en dikkat çekici filmlerinden olan Nomadland , Chloé Zhao’nun hem yazım hem de yönetmenliğini üstlendiği Amerikan bağımsız çağdaş drama filmidir.Film Jessica Brurder’in “Nomadland: Surviving America in the Twenty-First Century” adlı kitabından uyarlanmış olup , başrol olan Fern karakterini Frances McDormand canlandırmıştır.

2008 yılındaki ekonomik krizden birçok ülke gibi ABD de etkilenmiştir. Tam da bu süreçtekarakterimiz Fern’ün de çalıştığı şirket kapanmışbu durumun üstüneeşinikaybetmenin acısı da eklenmiştir. Tek başına karavanını alıp kırsal kesimlere doğru yolculuğa çıkan ve geçici işlerle para kazanan karakterimiz “göçebe” olmayı öğrenmektedir . Karavanın getirdiği yaşam tarzı dolayısıyla doğayla daha da bütünleşiyor, seçimler yapıyor , dahil olduğu “nomad” topluluğundaki insanların yaşamlarını dinliyor.

      Karavan yaşam tarzını benimseyen çoğu insanın monoton hayatlarından sıkılan şehirliler olduğunu düşünürüz ama filmde resmedilen tablo bundan çok farklı. Hayatlarının emeklilik dönemlerinde olduğunu söyleyebileceğimiz , sayıca az da olmayan bir grup insan sırf özgür olmak için bu yaşamı seçmemiş . Çoğu ekonomik nedenlerle tercih etse de her insanın bambaşka hikayesi var.

Belgeselvari  denebilecek çekim tarzı kullanılarak insan – doğa ilişkisi seyirciye filtresiz bir biçimde aktarılıyor , bunun yanı sıra hikayeyi içerden biri olarak görmemize imkan yaratılıyor . Filmin görüntü yönetmenliğini yapan Joshua James Richardsverdiği bir röportajda seyircinin kendini dışarıdan bakan biri gibi hissetmemesi için geniş plan çekimlerden kaçındığını ve özellikle bu yönde ekipman seçimi yaptığını belirtiyor.

Tanışmalar her zaman heyecanlı olmuştur, bu filmde de bir sonraki sahnede nasıl bir hayat hikayesi ile karşılaşacağımızı bilmemek heyecan verici . Kırsalın orta yerinde belirli olaylar sonucunda kendini orda bulmuş birçok insanın kaynaşmasıve bunu yaparken hikayelerini paylaşması güzel diyalogların da çıkmasını sağlamış. Kişisel favorim kesinlikle Swankie ve Fern arasında geçen sahnede , Swankie ‘nin bir seyahati sırasında falezin duvarında gördüğü kırlangıç yuvalarını anlatması ve bunu yaparken yaşamından tatmin olma  halini kelimelere müthiş bir biçimde dökmesi oldu.

Oyunculuk kalitesine bakıldığında başarılı bir tabloyla karşı karşıyayız . Frances McDormand Fern’ü oynamamış adeta o haline gelmiş. Filmdeki diğer oyuncular için de iyi performanslar sergilediklerini söylemek mümkün.

Genel olarak fikirlerime gelecek olursam filmin 2020’nin en iyi filmlerinden olduğusavına katılmaktayım. Nomadland bana bir daha hayatta kesin bir düzen hali olmadığını hatırlattı. Materyal dünyasının değişimi üstüne seçimler yaparak , öğrenerek hayata tutan biri Fern. İzlerken büyük değişimler yaşamış biri olmasına rağmen hiçbir zaman ezilmemesi beni çok etkiledi . Yaşam belli sebeplerden şekil değiştiriyor ama öz hep aynı . Umarım siz de filmi izleyince bambaşka fikirler yakalar , kendinize pay çıkarabilirsiniz. İyi seyirler dilerim.

Konuyla İlgili Düşüncenizi Paylaşabilirsiniz

    Cevap Yazın