Sinema

Zeynep Saatli: Sinema Yazıları

Sinema Yazıları

   2021’in son ayına girmişken bu sefer bir tane film hakkında konuşmak yerine şu ana kadar  izleyici olarak deneyimlediklerimi derlemek istedim. İlk başta şu soru ile başlayayım , benim için sinema ne anlama geliyor?

   Belki de çoğu insanın ‘’kendi gerçeğimden kaçmamı sağlayan şey’’ diyerek yanıtlayacağı bu soruya ben ‘’kendi gerçeğimi kavramak ‘’ yanıtını vereceğim.Sinema geniş kitlelere hitap etse de ve kalabalıklar halinde izlense bile özünde çok kişisel. İlk kez ‘’Yedinci Mühür’’ filmini izlediğimde yaşadığım heyecan ve şaşkınlığı benden başka kimse bilemez. Yani benim için sinema dışardan birinin bana bakarken basitçe bir şey izliyor gibi göründüğüm sırada aslında kendini keşfettiğim ve bildiğin tüm doğruların yıkılışını izlediğim bir deneyim.

   En temel olarak gördüğüm bu soruyu yanıtladıktan sonra yine başka mühim bir soruya geçelim. İzlemek, seyirci olmak ne demek?

   Her izlediğim filmdeki olanları yaşamış gibi hissediyor muyum, tabii ki hayır. Yine de seyirci olmak bana 30’lu yılların Almanyasını,70’li yılların Türkiye’sini ve daha nicelerini gösterdi. Şüphesiz ki daha kendi olma duygusu bile yeni yeni oturan bir bireyde bu deneyimi yaşamak müthiş etkiler bırakıyor. İzleyici olmak ortak bellek oluşturmak demektir. İzleyici olmak, farkındalık yaratır ve bizi hayatın içine daha çok çeker. Bazı durumlarda ileyici kalmak pasif bir eylem olsa da sinema konusunda durum bundan epey farklı.

    Ben de daha düzenli ve bilinçli bir izleyici olduktan sonra kendimde yeni şeyler fark ettim.Artık hayat her yanıyla daha ilginç bir hale gelmişti.Konuşacak,sorgulayacak ve sevecek çok şey vardı.Kısacası izlemek beni oyuna dahil etti hatta kendimi en ortada buldum.

     Peki iyi izleyici olmak ne demek ? Bütün ‘’kült’’ filmleri izlersek iyi bir seyirci olmuş muyuzdur? Benim bu soruya yanıtım kocaman bir hayır olacak. İzlediğimiz filmi kendimizce yoğurup anlamlandırmadıkça hiçbir niteliği kalmıyor. Bu yüzden iyi bir izleyicinin muhakeme gücü yüksektir ve beğenmeme hakkı da vardır. Hiçbir film yoruma kapalı olmamalıdır ve anlamadığımızı dile getirmek ise tabulaştırılmamalıdır. Entelektüel gibi görünen sığ sohbetlerin de kurbanı olamaz iyi bir izleyici; çünkü bilir ki Tarkovski de herkese hitap edemez.

   Evet,kendimce kafamda epeydir dönen bu soruları yanıtlamaya çalıştım. Sırada başka sorum yok ama birkaç eklemek istediğim şey daha var. Hepimiz aynı kitapları okumak, aynı yönetmenleri sevmek ya da aynı müziği dinlemek zorunda değiliz. Lütfen hiçbir sanat dalında başlıklara takılmadan sadece bizde uyandırdığı hislere odaklanalım. Sanat yalnızca toplumun bir kısmı için yok , hissetmek ve anlamak isteyen herkes için var. Bu yüzden lütfen ayrışmayalım. Biz çeşitlendikçe çoğalırız , çeşitlenmekten çekinmeyelim. Bu yazıyı okuyan herkese  yeni yıl için en içten dileklerimi sunuyorum.Sanatsız kalmayın ve sanatsız bırakmayın… Yeni yılda da iyi seyirler dilerim.

     2021 yılında izlediğim filmlerden 15’ini sıraladığım bu listeye de meraklıları göz atabilir. Çoğu filmin güncel olmadığını da belirtmek isterim.

 1. Sans toit li noi / Agnes Varda
 2. Nomadland /Chloe Zhao
 3. Mujeres al borde de un ataque de nervois / Pedro Almodovar
 4. Night on earth / Jim Jarmusch
 5. Narın Rengi / Sergei Paracanov
 6. Dr. Caligari’nin Muayenehanesi / Robert Weine
 7. First Cow / Kelly Reichardt
 8. Oslo ,31 August / Joachim Trier
 9. The Velvet Underground / Todd Haynes
 10. İşe Yarar Bir Şey / Pelin Esmer
 11. Sweat / Magnus von Horn
 12. Apples / Christos Nikou
 13. Ah gözel İstanbul / Sezgi Mengi
 14. Yakın Plan / Abbas Kirayüstemi
 15. Sunset Bulvarı / Billy Wilder

***

BU YAZILARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Konuyla İlgili Düşüncenizi Paylaşabilirsiniz

  Cevap Yazın