Deneme

Deneme/ Sevimay Kurt Köken

Ateş ve Biz

Ateş, ateş deyince sizde oluşan çağrışım nedir? Gözlerinizi kapatın mantıklı düşünmeden aklınıza gelen kelimeleri yazın ya da aklınızda tutun isterim. Ben de şu kelimler çıktı: Bir arada tutan, var eden, küle döndüren, ocakta pişmiş tencere, aşk, hastalık, son, derken bilinçli düşünmeye başlayınca kestim.

   Ateş, yüksek sıcaklık ve çoğunlukla alev veren hızlı yanma olayı,duyularla hissettiğimiz sıcaklık durumu, sözcük tanımlarıdır.

Ateş güçtür, var oluştur, birleştiren, kavuşturan, sıcak muhabbetler kurduran, aş eden, hasta eden, heyecan veren bir cümbüştür. Ateşi kendimce ele alacağım sizin de bana katılacağınızı ya da bu konuda kafa yoracağınızı umuyorum.

Ateş benim için bir ucu artı bir ucu eksi sayı doğrusunun birleşmesi, birleştiği noktaların karşılıklı olarak 0 değerinde olmasıdır. Biri başlangıcı biri sonu ifade edenbir çember yani;başlangıç noktası 0 olan iki uca eksi ve artı yönde ilerleyen başlangıç noktasının karşısında 0 yok oluş noktası olan bir çember.

Akış Çizelgesi: Bağlayıcı: 00

Nasıl olur bu? Şöyle ki 0 noktası ateşin bulunmasıdır, milattır. Ateşin bulunması yaşama artı yönde ivme kazandıran, insana konfor alanları sunan bir buluştur.

Ocağımızda ateşin tütmesi ne güzel, soğuk kış günlerinde bir ateş kaynağının etrafında toplanırız, içimize rahatlık ve gevşeme yayılır. Ocağımızda yanan ateş birliğinizin devamını sağlar, mutfağınızda yanan ateş bize tokluk sağlar. Tüm aileyi bir masaya toplar kap kaşık sesleri doymanın ve doyurmanın verdiği his insanı mutlu eder. Ateşe kavuştuktan sonra ihtiyaçlarımızın karşılanması bizi rahatlığa, huzura ulaştırır

Öyle ki közde pişmiş çayı ya da kahveyi alevde pişmişe tercih ederiz. Ateşin kokusu pişmiş her şeyebulaşsın isteriz. O kokuda faklı bir tat buluruz dumanıyla, külüyle, közüyle, odunun ateşinde biz de pişer kendimizi doğaya  ait hissederiz. Ondan dolayı farklı gelir. Odun ekmeğinin, saçta pişen yufkanın kokusunda davet vardır. Size de öyle gelmez mi?

Gönlünüze düşen ateş başınızı döndürür, kamplarda yanan ateş türküler söyletir, ruhunuza düşen ateş size dinamik bir güç verir benliğinizi harekete geçirir.Vücudumuzun normal bir ateşi vardır, her şeyin yolunda gittiğini anlatır. Ateşimizin artması ya da azalması hastalık habercidir. Bünyemizin ısıyı kontrol edememesi beynin farklı çalışmasına ve vücutta istemsiz kasılmalara neden olur. Buna havale deriz; sakatlıklarla ve ölümle sonuçlanabilir. İşte böyle ateşin dozu artıkça vücudun dengesi değişir.  Ateşin dozunun kontrolsüz artış göstermesiyle maddenin de kimyasını değiştirir.

İnsanoğlunun teninin olduğu gibi ruhunun, kalbinin de dayanacağı bir ateş limiti vardır.Aşk Ateşi dozunda başınızı döndürür, kanınızı hoplatır, kıpır kıpır, ılık ılık içinize akar. Ateşin hızı ve dozu artıkça kanınız kaynar, aşkınızı yörüngeden çıkartır. Aşkın od’undan kül olabilirsin. Akli melikelerinizi bile kullanamaz hale getirebilir.

   Ah ateş ah! dozunda çok davetkardır. Dozunu aşınca küle döndürür. Tüm evrende kırgınlıklar, kızgınlıklar, kavgalar, hasretler, düşmanlıklar, savaşlar ateşin dozunun yükselmesinden kaynaklanır. Bizi var eden aynı zaman da yok edendir. Ölçüsü olmayan ateş ayrım yapmadan bir ormanı küle çevirir, bir ülkeyi ortadan kaldırır. Tüm canlıları yok eder. Hiçbir şeyi kalmazsa kendi ateşiyle kendini yanarak küle döner ve her şeyi bitirir.Eksi ve artı yörüngesininbirleştiği 0yani yok oluş noktasıdır.

Eksikliğinde son derece mutsuz olur, yaşamsal fonksiyonlarımızı bile zor idame ederiz.Ateşin olmadığı buz gibi dünyayı ben düşünemiyorum, sizinde hayal gücünüze bırakıyorum.

Güneşsiz evren olur mu?  O Güneş ki kaynayan kazandan sıcak,tüm evrende donmuş gezegenleri bile hala ısıtamamıştır. Ateşsizlik; toprağın altındaki hissizlik yani ölüm gibidir. Artık biz onsuz yaşayamayız. Sadece ve sadece ateşin ölçüsünü kendimiz için iyi ayarlayabiliriz.

Ateşiniz dozuna olsun.

BU YAZILARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Konuyla İlgili Düşüncenizi Paylaşabilirsiniz

    Cevap Yazın